LONDON, ŠANGAJ, Kotacije nafte i većeg broja drugih vitalnih sirovina juče su uvećane i to je odmah pozitivno djelovalo na tržište akcija, dok je kurs dolara prema korpi drugih jakih valuta bio u blagom usponu, dostigavši novi sedmomjesečni maksimum.
Poskuljenje vitalnih sirovina potpomoglo je skok cijena akcija u Evropi, gdje su prethodnog dana hartije mnogih kompanija, usljed velike nervoze na Vol stritu, opale na dvogodišnji maksimum.
Direktan podsticaj za jučerašnji skok cijena akcija, tokom podnevne trgovine na Londonskoj efektnoj berzi, dala je vijest o poskupljenju nafte na nešto više od 115 dolara za barel, kao i uspon cijena zlata na 812,80 dolara za finu uncu (31,1 gram), što je nešto više od prethodno dostignutog devetomjesečnog minimuma.
Panevropski indeks FTSEurofirst 300 uvećan je, tokom ranog podnevnog poslovanja na Londonskoj berzi, 0,3 odsto, dok je glavni globalni indikator kretanja cijena akcija – MSCI – ojačao za četvrt procenta, na 331,40 poena.
Na indikativnoj kineskoj berzi akcija u Šangaju glavni Kompozitni indeks je odskočio visokih 7,6 odsto, zbog špekulacija da će vlada posebnim paketom ekonomskih mjera stimulisati rast potrošnje da bi se izbjeglo preterano “hlađenje” domaće privrede.
Kineski vicepremijer Li Kećijang je potvrdio da Peking mora podstaći rast domaće potrošnje da bi očuvao postojeću, visoku stopu privrednog rasta i uspješno izbjegao opasnost koja preti zbog globalnog usporavanja ekonomske aktivnosti.
Dolar je tokom jučerašnje trgovine na indikativnoj deviznoj berzi u Londonu ojačao minimalnih 0,2 odsto prema korpi valuta šest najvećih američkih trgovinskih partnera.
Valutni eksperti banke UBS ocjenjuju da rastući rizici u globalnoj ekonomiji i najnovije nepovoljne privredne statistike o stanju zdravlja zapadnoevropske privrede sada daju prednost dolaru u odnosu na evro i druge jake valute.