BEOGRAD, Akcije Naftne industrije Srbije juče su treći dan zaredom nastavile da rastu, a zajedno sa cijenom rastao je i obim trgovanja.
Tako je jučerašnji dan NIS završio sa cijenom akcije od 455 dinara i obimom trgovanja od čak 83.848 prodatih akcija, što je drugi najbolji rezultat od početka trgovanja, računajući po broju istrgovanih akcija i treći najbolji po ostvarenom prometu.
Uprkos tome, stručnjaci upozoravaju da ove podatke ne treba uzeti kao naznaku „oporavka“ vrijednosti NIS-ovih akcija, jer se očekuje da vrijednost hartija ove kompanije biti još niža, uprkos tome što vlasnik NIS-a, ruski Gaspromnjeft, ima obavezu da u februaru naredne godine otkupi sve akcije koje akcionari budu željeli da prodaju, po minimalnoj cijeni od 4,8 evra po akciji.
Direktor investicionog fonda Fima Milan Marinković smatra da će akcije NIS-a nastaviti da padaju „vjerovatno do nivoa od 420, 430 dinara po akciji“.
“Ne bih rekao da je sa sadašnjim cijenama dostignut ekvilibrijum, već je vjerovatnije da se na ovoj cijeni samo pojavila određena masa tražnje, dovoljna za obim kakav je juče postignut. Mislim da će se prije potrošiti tražnja za akcijama nego ponuda, jer će biti još građana koji će htjeti da prodaju akcije. Zato treba očekivati dalji pad akcija, mada ne preveliki, pošto ipak postoji garantovani otkup u februaru”, smatra Marinković.
Prema njegovim riječima, uz sadašnju cijenu od oko 450 dinara po akciji, investitori do februara mogu da ostvare prinos od 10 odsto, odnosno oko sedam, osam procenata, kada se oduzmu brokerske provizije, porez i drugi troškovi.
Marinković vjeruje da su promet akcijama prouzrokovali najviše investitori koji sada „grade poziciju“, odnosno koji redovno kupuju akcije kako im cijena pada, da bi do februara uz solidnu prosječno plaćenu cijenu za te hartije i vrlo veliki broj kupljenih akcija, uspjeli da ostvare značajnu zaradu.
“Investitori bi mogli da ostvare najveći prinos kada bi čekali da cijena akcija dostigne apsolutni minimum, ali tada ne bi mogli da kupe toliko veliki broj akcija kao kada redovno kupuju. Uz veliki broj kupljenih akcija, čak i po višoj prosječnoj cijeni, oni će na kraju ostvariti veću zaradu. Nije ista zarada 100 odsto na uloženih 100 evra i 100 odsto na milion evra”, napominje Marinković, koji ne vjeruje da su veći strani fondovi ulagali u NIS.
“Da nema garantovanog otkupa po cijeni od 4,8 evra, akcije NIS-a ne bi vrijedile ni 300 dinara. Ta kompanija vjerovatno nikada neće isplatiti dividendu”, zaključuje Marinković.
Da je jedini razlog za kupovinu akcija NIS-a, prodaja u februaru po garantovanoj cijeni, potvrđuje i glavni broker Sinteza grupe Nenad Gujaničić. Prema njegovim riječima, za NIS su iz tog razloga zainteresovani i veliki strani fondovi, ali oni nastupaju veoma oprezno, pošto je po trenutnim performansama NIS-a, „čak i cijena akcija od 450 dinara previsoka“.
Gujaničić ističe da je bilo očekivano da će cijena akcija početi da pada odmah po listiranju NIS-a, jer se pokazalo da finansijski rezultati te kompanije ne opravdavaju cijenu od 500 dinara. On međutim smatra da ne treba očekivati ni da cijena padne mnogo više od nivoa koji je dostigla prije nekoliko dana, s obzirom na garantovani otkup po cijeni od 4,8 evra, što ulagačima donosi prinos od 10 odsto uz sadašnju cijenu akcije.
“Možda se građanima ne čini da je mnogo da se za šest mjeseci zaradi samo deset odsto, ali ako je moguće kupiti veću količinu akcija NIS-a, onda je to sasvim dobra investicija, naročito s obzirom na to da je otkup tih akcija zagarantovan, što je veoma korisno za portfolio investitore. Mislim da su mnogi investicioni fondovi i portfolio investitori čekali do sada da vide koliko će cijena akcija NIS-a pasti i da su sada procjenili da je teško da će vrijednost ići naniže u značajnijoj mjeri i da će recimo dostići 400 dinara. Jučerašnji promet akcijama NIS-a vrijedio je 350.000 – 360.000 evra i to je znak da su veći investitori počeli da kupuju akcije”, naglašava Gujaničić. Danas
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Cijena dionice NISa za 3-4 mjeseci = 0.02 – 0.03 cent!