Na taj način, srpska nacionalna avio-kompanija je nastavila sa pozitivnim trendom poslovanja i praktično zabilježila dvostruko veći profit u poređenju sa prethodnom godinom, oba puta bez ijednog evra državnih subvencija, navodi se u saopštenju.
Air Serbia je i tokom 2023. godine nastavila da ostvaruje pozitivan operativni i neto rezultat i prema preliminarnim rezultatima zabilježila prihod od 627.9 miliona evra, premašivši pola milijarde evra prihoda po prvi put od 2013. godine, od kada kompanija posluje pod sadašnjim imenom.
“Air Serbia je prošle godine značajno porasla u odnosu na posljednju pretpandemijsku 2019. godinu. Ta godina ostaje u istoriji, a novu istoriju pišemo sada. Prošle godine uvećali smo našu mrežu za 23 nove destinacije i u jednom trenutku letjeli na ukupno 87 ruta do 34 zemlje širom Evrope, Sjeverne Amerike, Azije i Afrike. U redovnom i čarter saobraćaju prevezli smo ukupno 4.19 miliona putnika, što je treći najbolji rezultat u istoriji kompanije dugoj skoro 97 godina”, rekao je generalni direktor Air Serbia, Jirži Marek.
Udio transfernih putnika, prema njegovim riječima, porastao je na 40 odsto, sa 35 odsto u 2022. godini.
“Veoma nas raduje što je takav rast bez presedana pratio i pozitivan finansijski rezultat. Intenzivni rast u 2022. i 2023. godini bio je neminovan da bismo odgovorili na povećanu tražnju i postigli kritičnu masu i tržišno prisustvo koje nam je neophodno za dalji razvoj poslovanja, u skladu sa našom strategijom. Sada, kada smo u jubilarnoj desetoj godini od pokretanja Air Serbia dostigli pomenutu kritičnu masu, radićemo na daljoj stabilizaciji saobraćaja, produbljivanju mreže i unapređivanju usluga koje se pružaju putnicima”, rekao je Marek, a prenosi “Tanjug”.