PEKING, Azijska infrastrukturna investiciona banka (AIIB), čije je osnivanje pokrenula Kina, mogla bi da ima regionalne filijale u drugim zemljama, izjavio je juče zamjenik kineskog ministra finansija Ši Jaobin.
Ministar je naveo da će sjedište banke biti u Pekingu, ali da će članice AIIB pregovarati o eventualnom otvaranju filijala u drugim zemljama, prenosi agencija AP.
Australija je juče poručila da će se priključiti AIIB-u ukoliko svi uslovi u pogledu transparentnosti te banke budu ispunjeni. Švajcarska i Luksemburg su takođe ove nedjelje saopštili da planiraju da se pridruže banci, nakon što su to već učinile Britanija, Francuska, Njemačka i Italija.
Ideja o osnivanju AIIB je kineska, a prvi memorandum o tom projektu je potpisan u oktobru prošle godine u Pekingu. Osnivački kapital banke biće 100 milijardi dolara, a početni akcionarski kapital 50 milijardi dolara.
Posmatrači u SAD i Japanu su već izrazili zabrinutost zbog planova Pekinga da osnuje AIIB, jer ta organizacija može postati ozbiljan konkurent Svjetskoj banci (SB) i Azijskoj razvojnoj banci (ADB), koje podržavaju Vašington i Tokio.
Još 2013, kada je Kina objelodanila namjeru o osnivanju banke, SAD su počele da ubjeđuju svoje saveznike da bojkotuju novu instituciju. Amerikanci tvrde da će nova banka po svoj prilici imati blaže standarde za odobravanje kredita u odnosu na Svjetsku banku.
Japan je ovog mjeseca poručio da ne namjerava da učestvuje u osnivanju AIIB, dok ta organizacija “ne pojasni svoju politiku o nizu važnih pitanja s naše tačke gledišta, naročito o pravilima davanja kredita”.
Predsjednik ADB Takehiko Nakao je, međutim, izjavio da AIIB doživljava kao potencijalnog partnera, a ne rivala, dodajući da ADB već razgovara sa Pekingom, sa kojim želi da podijeli svoje iskustvo. ADB je spremna da sarađuje sa AIIB ukoliko ta banka ispuni ekološke, socijalne i druge standarde za kreditiranje, rekao je Nakao.
U Pekingu su u oktobru prošle godine memorandum o osnivanju AIIB potpisale zemlje od regionalnog giganta Indije, preko malih i siromašnih zemalja kao što je Laos, do bogatih koje ukljucuju Singapur i Katar.
Planirano je da se AIIB najprije pozabavi izgradnjom “novog puta svile”, trgovačke magistrale koja je nekada povezivala Kinu sa Evropom. Među projektima je i izgradnja željezničke pruge Peking-Bagdad, a nova banka finansiraće i izgradnju puteva, pruga, elektrana i telekomunikacione mreže radi jačanja ekonomija u regionu, pisao je prošle godine Fajnenšel tajms. Tanjug