ZAGREB, Cilj Agrokora je da osvoji do 20 odsto maloprodaje u Srbiji kazala je potpredsjednik te kompanije Ljerka Puljić.
Ona je kazala da Agrokorov trgovinski lanac megamarketa -“Idea” u Srbiji trenutno “drži” pet do šest odsto tržišta i da prava konsolidacija na tržištu Srbije tek predstoji.
Puljić je u intervjuu za list EUkonomist ,navela da je u Hrvatskoj u poslednjih pet godina deset najjačih trgovina zauzelo preko 60 odsto tržišta i da će se u Srbiji taj proces odvijati u naredne dvije do tri godine.
Agrokor želi da učestvuje u procesu prepaspodjele tržišnog udjela u Srbiji i “objektivno mislimo da je toj hrvatskoj kompaniji mjesto iza prvog igrača na srpskom tržištu,” kazala je potpredsjednica Agrokora misleći na beogradski Delta Holding.
Komentarišući odustajanje od udruživanja sa Delta Holdingom Puljić je kazala da su vlasnici, poslije završene prve faze pregovora, zaključili kako za spajanje dve kompanije nije najpovoljniji trenutak.
Nije isključeno, kako je navela, da se u nekom narednom periodu ponovo povedu razgovori o njihovom spajanju.
Agrokor koncern najveća je privatna kompanija u Hrvatskoj i jedna od najjačih kompanija u jugoistočnoj Europi s ukupnim prihodom od preko 15 milijardi kuna ostvarenim u 2006. godini i s preko 21.000 zaposlenih.
Unutar Agrokor koncerna, kojem su primarne djelatnosti proizvodnja i distribucija hrane i pića te maloprodaja, između ostalih posluju i najveći hrvatski proizvođač mineralne vode – Jamnica, sladoleda – Ledo, ulja, margarina i majoneze – Zvijezda, najveća hrvatska mesna industrija – PIK Vrbovec, zatim Belje – najveći poljoprivredno-industrijski kapacitet u Hrvatskoj, kao i vodeći maloprodajni lanac Konzum.
U toku sada već 30 godina postojanja, Agrokor je od male porodične firme za proizvodnju i prodaju cvijeća, zahvaljujući jasnoj poslovnoj viziji, striktno provođenoj strategiji i promišljenom investiranju uspio izrasti u vodeći prehrambeno-trgovački koncern na tržištu regije.
Pored kompanija iz Hrvatske, Agrokor koncern sastoji se i od kompanija iz regije pridruženih posljednjih nekoliko godina; iz BIH to su Ledo Čitluk, Sarajevski kiseljak i Velpro Sarajevo, zatim Dijamant, Frikom i Idea iz Srbije, te Ledo i Fonyodi iz Mađarske.