ZAGREB, “Agrokorove” obveznice koje dolaze na naplatu 2020. godine juče su na berzi u Berlinu pale na samo 25,50 odsto nominalne vrijednosti, nakon što je agencija “Moody's” snizila rejting kompanije zbog neizdrživih dugova dobavljačima.
“Moody's” smatra da je podrška “Agrokoru” od strane dobavljača oslabila te da su im rokovi plaćanja daleko iznad prosjeka u sektoru. Obaveze u iznosu od 16,2 milijarde kuna, što je podatak od 30. septembra 2016. godine, znače da se plaćanja vrše u roku od 150 dana, u odnosu na rok od 60 do 90 dana za koliko plaćaju slične kompanije u maloprodaji.
Branko Roglić, vlasnik najvećeg distributera “Orbica”, je potvrdio da je “Agrokoru” puštena mjenica, odnosno pokrenuta prisilna naplata 10 miliona kuna.
“Moj finansijski menadžment je bio na sastanku u ‘Agrokoru’. Tražili su da im se plati dug, ali im je rečeno da oni više ne odlučuju o plaćanju. Kada oni ne odlučuju o plaćanju, mi smo odmah pustili zadužnicu”, rekao je on.
Dodao je da “Orbico” ima oko 12 miliona kuna potraživanja, mahom zbog cigareta, prema “Agrokoru”, te da su im prestali dostavljati robu oko Božića.
To pokazuje da povjerioci gube strpljenje i više nemaju razumijevanja za vlasnika “Agrokora” Ivicu Todorića. Problem bi mogao nastati budu li drugi dobavljači nastavili taj trend jer bi u slučaju domino efekta to moglo izazvati stampedo na računima Todorićevog koncerna.
Kako se neslužbeno saznaje, od nekih dobavljača “Agrokor” traži da mu se oprosti 30 odsto duga, što mnogi smatraju neprihvatljivim, s obzirom na to da su i dosad imali izuzetno loše uslove. I u redovnim situacijama su čekali novac pola godine, a sada bi još trebalo da mu otpišu dugove.
Osim toga, potpredsjednik VTB banke Juri Solovjev izrazio je sumnju u tačnost “Agrokorovih” finansijskih izvještaja te je moguće da je dug kompanije znatno veći od prikazanog. To bi bio ogroman problem za kreditore, budući da je i prema prikazanom stanju “Agrokor” u teškim problemima.
“Baker Tilly”, jedna od revizorskih kuća koja je revidirala finansijski izvještaj “Agrokora”, saopštila je da su tokom proteklih godina u njihovim revizijama pojedinih članica grupe utvrdili određene nepravilnost koje su iskazale u pojedinačnim izvještajima i one su ispravljene u konsolidacijskim paketima, te da pretpostavljaju da je izjava čelnika VTB banke rezultat greške u komunikaciji između te banke i odjela strategije “Agrokora”.
Hrvatska vlada i grupa povjerilaca trebalo bi ove nedjelje da potpiše “stendstil aranžman”, u kome bi se zamrzle sve obaveze kompanije, naveo je Solovjev i dodao da bi taj aranžman trebalo da bude relativno kratak, “nedjelju ili mjesec dana, a ne na godinu dana”.
“Promjene u vlasničkoj strukturi su takođe moguće, nakon restrukturiranja duga, a ‘Agrokoru’ bi se odložila plaćanja, došlo bi do promjena u Upravi, a zauzvrat bi dobio likvidnost – odnosno novi kredit”, rekao je Solovjev.
Potpredsjednik VTB banke otvoreno je tražio promjenu menadžmenta postojeće uprave koja je dovela “Agrokor” u to stanje i istakao da kompanija treba da osnaži menadžment, te da će vrlo vjerovatno u Upravu ući predstavnici države i kluba kreditora. Agencije/Nezavisne