ZAGREB, Ročište o nagodbi povjerilaca hrvatskog koncerna “Agrokor” održava se danas u Zagrebu, a ukupno njih 3.069 ima otvorena potraživanja s kojima mogu učestvovati.
Prethodno je održano registracija povjerilaca. Ročište je, odlukom Trgovačkog suda, zatvoreno za javnost, prenose hrvatski mediji.
Pravo glasa imaju povjerioci sa potraživanjima vrijednim 25,2 milijarde kuna /3,41 milijarde evra/.
Ukupan iznos osporenih potraživanja za koje postoji mogućnost da će im biti odobreno pravo glasa iznosi oko 12,1 milijardu kuna /1,63 milijarde evra/.
Glasaće se u dvije faze – prva se odnosi na odobravanje prava glasa povjeriocima osporenih potraživanja, a druga na glasanje povjerilaca o samoj nagodbi
Zbog velikog broja poverilaca i potraživanja, glasanje na ročištu se neće vršiti dizanjem ruke ili prozivanjem, već posredstvom specijalno osmišljene mobilne aplikacije koja je dostupna na “gugl pleju” i “epl storu”, naveo je Trgovački sud.
Na ročište za glasanje o nagodbi pozvani su svi povjerioci, članovi privremenog vijeća i vanredni povjerenik “Agrokora” Fabris Peruško.
Trgovački sud je naveo i da će se povjeriocima osporenih potraživanja priznati pravo glasa ako se na ročištu za glasanje vanredni povjerenik i prisutni poverioci s pravom glasa tako dogovore, a ako se sporazum ne postigne, odlučuje sud na ročištu.
Od ukupno 3.069 povjerilaca koji imaju otvorena potraživanja s kojima mogu glasati na ročištu, 2.785 ima otvoreno potraživanje veće od 1.000 kuna /oko 140 evra/.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković ocijenio je ranije da je prihvatanje nagodbe veliki uspjeh, da “Agrokor” ima ekonomsku budućnost, kao i sve kompanije u njegovom sastavu i partneri.
Za prihvatanje nagodbe potrebno 67 odsto glasova, a vanredni povjerenik za “Agrokor” Fabris Peruško izjavio je nedavno da se nada da će nagodba proći.
U slučaju da nagodba ne prođe, Peruško bi trebalo da pokrene stečaj za svih 77 društava u sastavu “Agrokora”.
Privremeno vijeće povjerilaca “Agrokora” je 19. juna jednoglasno dalo saglasnost vanrednom povjereniku na konačan tekst nagodbe u “Agrokoru” i ona je upućena Trgovačkom sudu koji ju je objavio na svojoj e-oglasnoj tabli.
Dogovorena je mogućnost da Sberbanka svoj dio u “Merkatoru” zamijeni za budući suvlasnički dio u “Agrokoru”. U novoj Grupi “Agrokor” najveći pojedinački suvlasnik je Sberbanka sa 39,2 odsto.
Precizirano je da dvije ruske banke ne bi mogle da imaju 50 odsto ili više u budućem “Agrokoru”, zbog sankcija koje za ruske kompanije imaju SAD i EU.
Kompanija je pod državnom upravom od aprila 2017. godine.
Istragom u Hrvatskoj povodom krize u “Agrokoru”, najvećoj privatnoj firmi u toj zemlji, koja širom Balkana zapošljava 60.000 ljudi, obuhvaćen je bivši vlasnik Ivica Todorić i još 14 ljudi. Srna