BEOGRAD, Koncern Agrokor ne smije za kredite podignute van Srbije jamčiti svojim preduzećima u Srbiji jer je to, po važećim zakonima, nedopustivo, piše u utorak beogradski tisak pozivajući se na tumačenje Narodne banke.
Zakon o deviznom poslovanju štiti domaće kompanije koje posluju u hrvatskom koncernu, tvrde Večernje novosti, navodeći tumačenje Narodne banke Srbije (NBS) da inostrane kompanije ne mogu garantovati imovinom gospodarskih društava u Srbiji.
Odredbe zakona o deviznom poslovanju sprječavaju inozemne krovne kompanije da imovinu svojih poduzeća u Srbiji stave pod hipoteku za inozemni zajam.
“Nije moguće da gospodarska društva u Srbiji koja posluju u okviru Agrokora daju jamstva za obveze svog matičnog gospodarskog društva, ni u Hrvatskoj, a ni domaćoj banci koja je Agrokoru odobrila kredit, imajući u vidu da nisu ispunjeni uvjeti predviđeni odredbama Zakona o deviznom poslovanju”, objašnjavaju u NBS za Večernje novosti, prenosi Hina.
U konkretnom slučaju riječ je o tvrtkama Frikom i Dijamant koje poslije privatizacije posluju kako dio koncerna Agrokor.
Mediji u regiji početkom sedmice objavili su da će imovina Agrokora u Srbiji – Frikom i Dijamant, biti ponuđena kao garancija za dalje finansiranje koncerna, ali je to ubrzo negirao i sam Agrokor.
U NBS objašnjavaju kako je člankom 23. Zakona o deviznom poslovanju propisano da domaće pravne osobe mogu stranim odobravati finansijske zajmove pod uslovom da je stranac-dužnik po kreditnom poslu u većinskom vlasništvu srpske firme.
Drugim riječima – da su Frikom ili Dijamant vlasnici Agrokora, mogli bi garantovati za Agrokorov kredit u inozemstvu.
Regionalni portal “Seebiz” objavio je da bi svrha novog zaduženja od oko 200 miliona evra, koji se očekuje do kraja ove sedmice, trebala biti refinansiranje starih dugova Agrokorovih dobavljača, kao što je to bio slučaj s prvim kreditom od 80 miliona evra odobrenim nakon usvajanja tzv. lex Agrokora.
Koncern Agrokor je u Srbiji vlasnik Merkatora S, te preduzeća Dijamant, Frikom, MG Mivela, Kikindski mlin i Nova sloga s ukupno oko 11.000 djelatnika.
Izvanredni povjerenik za Agrokor Ante Ramljak sastao se sredinom maja s visokim dužnosnicima srbijanske vlade i tada isključio mogućnost da ovaj koncern ode u stečaj.
Ramljak je ocijenio da se preustroj Agrokora može očekivati u sljedećih 12 do 15 mjeseci. Hina