ZAGREB, Ukupne obaveze koncerna iznose 5,5 milijardi evra, a ukupan iznos blokada na svim društvima 408 miliona evra.
Agrokor nije imao poslovni plan za 2017. godinu i bio je u krizi upravljanja, navodi se u mjesečnom izvještaju o ekonomskom i finansijskom stanju te o provođenju mjera vanredne uprave u tom koncernu, koje je sastavio vanredni povjerenik Ante Ramljak.
Izvještaj je na svojim stranicama objavilo hrvatsko Ministarstvo privrede, preduzetništva i zanata, a odnosi se na period od 10. aprila do 10. maja ove godine.
U opisu zatečenog stanja Ramljak, između ostalog, navodi da je vanredna uprava zatekla stanje neisporuka kupcima, naročito u veleprodaji, u nekim su kompanijama kasnile plate, a otežan kontinuitet proizvodnje bio je u Jamnici, Ledu, Zvijezdi i PIK-u Vrbovec.
Utvrđeno je i da u Agrokoru ne postoji adekvatno uspostavljen sistem finansijskog izvještavanja i kontrolinga za sistem takve veličine, uspostavljen tako da uprava ima mjesečni pregled konsolidirane finansijske i operativne pozicije grupe.
Ramljak navodi i da u trenutku otvaranja postupka vanredne uprave Agrokor nije imao ažurni konsolidovani poslovni plan za 2017. godinu, dok su operativne kompanije svaka za sebe imale uspostavljen poslovni plan.
“U domeni organizacije i upravljanja utvrđeno je da društvo nije održavalo sjednice uprave i da ne postoji formalno ustrojen proces odlučivanja i donošenja odluka u djelokrugu uprave društva”, navodi Ramljak.
Zahvaljujući primjeni Zakona o postupku vanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku, 10. aprila skinute su blokade sa računa 15 Agrokorovih kompanija koje su bile blokirane te je od 31. marta, kada je blokiran prvi račun, do stupanja na snagu vanredne uprave ukupan iznos prisilne naplate iznosio skoro 322 miliona kuna (43,4 miliona evra), stoji u izvještaju.
Podsjeća se da je sa četiri domaće banke u roku od samo četiri dana potpisan ugovor o kreditu u iznosu od 80 miliona evra, čime su, kako se ocjenjuje, u posljednji mogući trenutak stvoreni prvi uslovi za ponovno uspostavljanje kontinuiteta poslovanja.
Izvještaj savjetnika utvrdio je da su na dan 31. Marta 2017. ukupne obveze kompanije iznosile 40,4 milijarde kuna (5,5 milijardi evra), a ukupan iznos blokada na svim društvima u trenutku otvaranja vanredne uprave iznosio je 3,03 milijarde kuna (408 miliona evra).
Prema podacima iz izvještaja, pojedinačno najveći nebankarski kreditor bila je Adris Grupa s 967 miliona kuna (130 miliona evra), a najveći neosigurani bankarski zajmodavac Sberbank s 8,16 milijardi kuna (1,1 milijardu evra). Agencije