BANJALUKA, Ukupno plasirana državna pomoć svim sektorima u Srpskoj iznosila je lani 87,02 miliona maraka, što je za skoro 152.000 maraka više u odnosu na godinu ranije.
U izvještaju o dodijeljenoj državnoj pomoći u Srpskoj u prošloj godini, koji je Vlada RS usvojila na posljednjoj sjednici, navedeno je da su poljoprivreda i sektor industrije i usluga dobili ukupno 81,04 miliona KM.
– Od tog iznosa, u poljoprivredu je uloženo 63,88 miliona, a industrija i usluge dobili su oko 17,15 miliona KM. Pomoć sektoru industrije i usluga odnosi se na mala i srednja preduzeća, sanaciju ili restrukturiranje preduzeća, kao i za zapošljavanje i istraživanje te razvoj i inovacije – navedeno je u ovom izvještaju.
Najviše državne pomoći u poljoprivredu i industriju slilo se putem subvencija i podsticaja, i to 86,12 odsto, zatim grantova 13,55 odsto, dok je 0,33 odsto dato u vidu poreskih olakšica i kredita pod povoljnim uslovima.
Nadležne institucije dodijelile su još 5,97 miliona maraka pomoći, a najveći dio tog iznosa utrošen je za usluge i projekte koji se odnose na jačanje ekonomskog interesa RS.
Pomoć za usluge od opšteg ekonomskog interesa u 2017. godini dodjeljivalo je Ministarstvo saobraćaja i veza, a novac je dobilo preduzeće “Aerodromi RS”, te gradovi Banjaluka, Bijeljina, Trebinje, Doboj i Zvornik, kao i 15 opština.
Poljoprivrednici u Srpskoj ističu da su zadovoljni iznosom dobijenog novca, ali napominju da ta pomoć treba da ide uzlaznom putanjom.
- Ove godine planirano je oko šest miliona maraka za nabavku mehanizacije i kapitalne investicije u poljoprivredi. Pomoć je uvijek dobrodošla ovom sektoru, koji grca u problemima. Međutim, bez zaštite domaće proizvodnje, bez obzira na subvencije, mi ne možemo biti konkurentni. Tako da ova dva pojma, odnosno spoljnotrgovinsko poslovanje i politiku subvencionisanja, treba uvezati kako bi imali dobre rezultate u oblasti agrara – kazao je predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković.
Unaprijediti sistem
U izvještaju o dodijeljenoj državnoj pomoći u 2017. godini navedeno je da je za uspostavljanje efikasnog sistema kontrole u ovoj oblasti potrebna saradnja svih učesnika te pravilno korišćenje dodijeljene pomoći.
– Iako su akti iz oblasti državne pomoći na snazi od prije pet godina, još je evidentna nedovoljna upućenost davalaca državne pomoći u pravila iz ove oblasti, što ukazuje na potrebu edukacije i dizanja svijesti o državnoj pomoći – navedeno je u izvještaju. Glas Srpske