BEOGRAD, Srbija sprema popis raznih tijela kako bi se sprovelo gašenje nepotrebnih, a procjenjuje se da takvih ima i do 170, pišu Novosti.
Država Srbija uskoro počinje popis svih agencija, uprava, kancelarija i raznih ispostava kako bi se konačno napravio registar tih tijela i smanjili troškovi zbog nepotrebnog preklapanja poslova
U ovom trenutku samo se procjenjuje da ih ima od 100 pa do čak 170. Samo dvadesetak je osnovano po Zakonu o javnim agencijama Srbije, a ostale na osnovu drugih propisa, uredbi ili opštinskih odluka. Prema gruboj računici, na razna tijela godišnje se troši oko 300 miliona evra.
U resornom Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu Srbije navode da će tek kad naprave kompletan spisak agencija imati i precizne podatke – koliki su im troškovi, kolike plate dijele i šta zapravo rade.
“Krajem ove i cijele sljedeće godine, uz podršku EU i Svjetske banke, analiziraćemo sve oblike agencija kako bi se utvrdila opravdanost njihovog postojanja, problemi u organizaciji, odnosima sa ministarstvima, odgovornosti, statusu zaposlenih, uključujući i plate“, kažu za Novosti u Ministarstvu na čijem je čelu Kori Udovički.
Da je Srbija bila veoma dobro tle za nastanak agencija, pokazuje i podatak da razvijene zemlje Evrope imaju maksimalno 12 ovakvih tijela. A u Srbiji se spremao i temelj Agenciji za sprečavanje pomorskih nesreća…
Nemanja Nenadić, iz Transparentnosti Srbija, kaže da su određena regulatorna tijela, poput onih za energetiku, poštanski saobraćaj ili telekomunikacije, nastala zbog usaglašavanja sa propisima EU, ali ističe da postoje i razne vladine komisije i kancelarije čiji je pravni status nejasan.
“Prilikom najavljene reforme najvažnije je da se spriječi dupliranje poslova po ministarstvima i ispostavama, kao i da se utvrdi kakav je efekat njihovog dosadašnjeg rada. Važno je i da se podvrgnu strogoj kontroli, kako bi prestala da budu privlačna za političare koji tamo mogu da udome svoje ljude”.
Član Mreže za poslovnu podršku Marko Radović ističe da je najveći problem to što nikada nije jasno definisano šta je to agencija. On ističe da je zato teško procijeniti koliko one koštaju državu, jer imaju sopstvene budžete, troškove, prihode.
Kad je posljednji put, prije dve godine, najavljena sječa nepotrebnih tijela u Srbiji, ugašeno ih je svega sedam. Tada je katanac stavljen na Nacionalnu turističku razvojnu korporaciju, Fond za zaštitu životne sredine, agencije za energetsku efikasnost i za hemikalije, Nacionalni savjet za decentralizaciju, Upravu za igre na sreću i Devizni inspektorat. Novosti