BANJALUKA, Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama RS, Agencija za bankarstvo Republike Srpske dobija mnogo veća ovlašćenja za djelovanje ukoliko neka banka zapadne u probleme, nego što je to do sada bio slučaj.
Prema nacrtu ovog zakona, do kojeg je došao CAPITAL, preciznije su razrađeni mehanizmi djelovanja regulatora, a između ostalog Agencija će moći sazivati skupštinu akcionara banke kada procjeni da je to neophodno, ali i vršiti kontrolu boniteta i zakonistosti poslovanja banke i svih pravnih lica koja su imovinskim, upravljačkim i poslovnim odnosima povezana sa bankom. Bankari sa kojima smo razgovarali pozdravljaju preciziranje nadležnosti Agencije, smatrajući da je to odavno trebalo uraditi.
Predloženim izmjenama detaljnije se uređuju vrste kontrole, obaveze banaka u postupku nadzora, kao i saradnja Agencije za bankarstvo sa drugim nadzornim organima. Ko jedna od mjera nadzora propisuje se da zahtjev za sazivanje skupštine akcionara može podnijeti i Agencija, u slučaju kada ocijeni da poslovanje banke može ugroziti interese njenih klijenata. Osim toga, dopunom ovog zakona uređeno je i da Agencija vrši kontrolu boniteta i zakonitosti poslovanja banke kontrolom njenih izvještaja i ostale dokumentacije, te neposrednu kontrolu uvidom u poslovne knjige kako banaka tako i pravnih lica koja su sa bankom povezana imovinskim, upravljačkim i poslovnim odnosima.
Ovim zakonom se detaljnije propisuje i dobrovoljna likvidacija banke, u slučaju ako su finansijska sredstva banke dovoljna za pokriće svih njenih obaveza. S obzirom na specifičnost imovine banke i složenost postupka njenog unovčavanja, utvrđena je obaveza banke da imenuje najmanje dva likvidaciona upravnika. U slučaju da se u toku postupka utvrdi da imovina banke nije dovoljna za namirenje njenih obaveza, Agencija otvara i vodi stečajni postupak.
Privremena uprava maksimalno godinu dana
Predloženim Zakonom dopunjeni su i uslovi kada Agencija može rješenjem imenovati privremenog upravnika, a ograničen rok trajanja privremene uprave je najduže do godinu dana. Takođe, izbrisana je odredba po kojoj je privremeni upravnik ranije preuzimao ovlašćenja akcionara banke, pa je sada propisano da su akcionari odgovorni za sprovođenje naloga i mjera u postupku privremene uprave banke. Izmijenjena je i odredba po kojoj je privremeni upravnik mogao jednostrano otkazati i mijenjati ugovore, a predviđeno je da uz prethodnu saglasnost Agencije može privremeno obustaviti ispunjenje određenih obaveza banke do donošenja odluke Agencije o njegovom izvještaju.
Imajući u vidu da postupak privremene uprave predstavlja mjeru nadzora u toku koje se preduzimaju aktivnosti na sanaciji banke, pa je zbog hitnosti ovog postupka propisano da prvi izvještaj i prijedlog rješenja privremenog upravnika bude dostavljen Agenciji u roku od 60 dana. Uz ovaj izvještaj moraće se dostaviti i plan aktivnosti poboljšanja finansijskog stanja banke, koji su dužni sačiniti akcionari bake, a sa utvrđenim rokovima sprovođenja mjera. Ukoliko usvojene mjere ne dovedu do planiranih rezultata, Agencija je dužna pokrenuti postupak likvidacije, odnosno stečaja.
Novina u ovom zakonu je i da donošenjem rješenja o imenovanju likvidacionog upravnika, Agencija donosi i rješenje kojim oduzima dozvolu za rad banke. Pokretanjem likvidacionog postupka ovlašćenja nadzornog odbora i skupštine akcionara prenose se na Agenciju.
Po mišljenju direktora Nove Banke Banjaluka Milana Radovića, mnogo veće učešće Agencije za bankarstvo RS u plasmanu novčanih sredstava svakako treba pozdraviti. Banke nisu samo odgovorne Agenciji, već i građanima, a na ovaj način će se ostvariti mnogo veća kontrola plasmana novčanih sredstava, smatra Radović.
„To što Agencija preuzima veću kontrolu je pozitivno rješenje. Naročito imajući u vidu finansijsku krizu i stanje u privredi. Dobro je što će Agencija moći djelovati ukoliko procijeni da postupci banke mogu da naštete nekome, a ovaj zakon će biti dobar način da će se tržište očisti od sistemskog rizika i određenih grešaka koje mogu nastati lošim potezima uprave banke i nadzornog odbora“, rekao je Radović za CAPITAL. On smatra da izmjene značajno uticati na održanje zdravog bankarskog sistema.
J. Despotović
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
nije konkeetizovana zaštita fizičkih lica, klijenata banke
konkretizovana
pardon