BANJALUKA, Na zahtjev Agencije za bankarstvo Vlada Republike Srpske ubrzano priprema prijedlog rokova za realizaciju Plana transformacije Banke Srpske u finansijsku organizaciju koja će se baviti samo poslovima platnog prometa.
Vlada, kao vlasnik Banke Srpske, još nije Agenciji dostavila terminske rokove jer čeka „zeleno svjetlo“ od Međunarodnog monetarnog fonda koji traži gašenje Banke Srpske i to postavlja kao uslov za novi kreditni aranžman.
U Vladi, kako saznaje CAPITAL, očekuju da će ishod pregovora sa MMF-om biti poznat u narednih 10-tak dana, jer je malo vremena ostalo do zasjedanja borda direktora MMF na kojem treba biti razmatran kreditni aranžman za BiH.
Terminski rokovi koje je po nalogu Agencije dužna da pripremi Vlada podrazumijevaju redoslijed usvajanja leks specijalis zakona po hitnom postupku, te izmjene drugih propisa poput Zakona o unutrašnjem platnom prometu.
Banka Srpske bi se prema scenariju Vlade bavila finansijskim posredovanjem i platnim prometom u saradnji sa Poštama Srpske, što znači otpuštanje velikog broja radnika.
Dobre i loše strane transformacije
Ostanak Banke Srpske, pa i u ovom obliku, dobra je vijest za neosigurane deponente iznad 50.000 KM. Vlada kao akcionar bi im garantovala isplatu u narednom višegodišnjem periodu, vjerovatno kroz obveznice.
No, ovo znači i da Srpske definitivno ostaje bez jedine državne banke.
Drugo, postavlja se pitanje sukoba interesa i privilegovanja deponenata.
Vlada koristi svoju ustavnu poziciju da bi promijenila zakonske propise i popravila situaciju u jednom pravnom licu u kojem je ona akcionar.
Samo zahvaljući svojoj poziciji da mijenja zakone, Vlada sebi kao akcionaru kroz donošenje posebnog zakona stvara drugačije uslove na tržištu u odnosu na vlasnike drugih komercijalnih banaka. Ovim potezom deponenti Banke Srpske su stavljeni u privilegovan položaj u odnosu na deponente na primjer Bobar ili bilo koje druge banke, čiji vlasnik nije u poziciji da mijenja zakone.
Postoji realna opasnost da ovaj zakon ne bi prošao na Ustavnom sudu RS kada bi se pokrenula inicijativa za ocjenu njegove ustavnosti. Takođe, Vlada bi trebala odgovoriti da li će svaki put donositi leks specijalis zakone i kada se u problemima nađu druge banke u kojima država ima udio direktno, kroz akcije, ili indirektno kroz obveznice.
Državni intervencionizam na tržištu uvijek stvara poremećaj.
CAPITAL: S. Vukelić
13 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
kakva izmjena zakona? kakav platni promet?
koga zanima to?
gdje su pare ovoj sirotinji sto ima po par hiljada crkavice i kad ce ih dobiti?
Znaš kad ce MMF da to odobri, NIKAD! Jeste, bas je njima cilj da pokriju litvanske lopove i nesposobnjakovice iz Agencija za bankarstvo RS i to na teret drugih privatnih banaka od kojih su u nekima akcionari njihove sestrinske organizacije i institucije. Nema šanse.
a ko ce isplatiti u tom scenariju osigurane depozite (a kamoli neosigurane)?
igrala se djeca bankarstva a bilo je i par nestasnijih
Ova izjava ABRS je dokaz da oni nemaju pojma šta rade, Slavica Injac je potpuno izgubila kontrolu. Prije 30 dana je u potpunom rastrojstvu zbog kriminala koji je počinila, a koji je izašao na vidjelo kroz zapisnik Deviznog Inspektorata, dala nalog Privremenom Upravniku Petru Mićiću da zaprijeti Vladi RS sa likvidacijom banke. To je stari licas Zoran Tegeltija dočekao na penal i sada se izmaknuo, neće uopšte da se uključi u problem banke, a sav teret je pao na agenciju. Sada Slavica hoda kao u bunilu od agencije do vlade i moli, šalje dopise, i dok to radi na njeno mjesto se već sprema da dodje Srdjan Šuput, Lekino i Šiptarevo “čudo od dijeteta”.
Slavice vrijeme je da se plate računi, a tebi Zorane sve čestitke na još jednoj podvali!!!
Mislim da postoje zakonski uslovi, u slucaju propasti depozita ili cak i isplate u obveznicama (neustavno), da se tuzi ABRS tj. drzava, jer je svjesno, omogucavanjem rada Banke Srpske, dovela deponente u zabludu, obzirom da ta banka nije mogla ni smjela nastavljati sa radom nakon propasti Balkan investment banke.
Od kud pdpovac suput da dodje na celo agencije? Pa taj i dan danas sjedi sa ivanicem i kroji politiku. Bas ce Mile njega staviti…
Gura ga Nebojša Radmanović…….
Najlakše je otpustiti veliki broj radnika, to nije nikakva mudrolija…..ali zašto se Vlada i nadležni prvo ne pozabave onima koji su izvukli silne milione i onima iz ABRS—a koji su im to omogućili i za kontrauslugu uzimali dobar novac i zatvarali oči pred mutnim radnjama, lako je po radnicima „udariti“.
Neka vam je na čast ovo što radite i stidite se iako obraza nemate, jer da ga imate ne bi dozvolili da do ovoga dođe!!!
Jel to onaj nebojsa sto je pricao da ce biti gradonacelnik..
koji je to veliki broj radnika? pa to sve sto ima u banci srpske stane u podrum nove banke, mogli bi samo tamo preci ionako ce brzo sve to pod kljuc
nego jesul to oni radnici sto su cutali jedno deset godina i zatvarali oci nad svim marifetlucima litvanaca i domace kompanije – dok je plata bila redovna, a sada malo da se bavimo postenjem
Jasno je da se ovdje ne radi o spašavnju 20-ak radnika nego o spašavanju svojuh gu…., odnosno pokazivanju kako eto nije propalo 30 miliona KM upumpanih u Balkan Investment Banku. Režim se batrga u živom blatu, a poznato je da se tada još više tone i zaglibljuje. Out off control.
vecina radnika nije nista znala o ovome, jer su se dosijei drzali kod navickasa u kancelariji, ali je naravno znala agencija koja je vrsila kontrolu 2012, i narvno nije nista ucinila da objelodani kriminal, nego ga vjesto sakrivala, pa izvjestaj deviznog inspektora koji je raskrinkao sve do najsitnijeg detalja, gdje se krio godinama izvjestaj kome pripada devizni inspektorat naravno ministarstvu finansija jel moguce da ga ministar nikad nije vidio, ovo su sve price za malu djecu i vidi se ko je sve upetljan i ko je na papiru a ko nije na papiru, mup se zadovoljijo gonjenjem za 56 miliona a za milijardu ko ce odgovarati niko, zasto se ne istrazi ko gdje stanove ima u zemlji i inostranstvu kako ih je kupio, problem je sto su svi umjesani i tek kad ode Injac na robiju i propjeva klupko ce se odmotati……..
ljudovi, ovdje se radi o spasavanju ‘kadrova’ u vladi, irb i agenciji za bankarstvo (sve malim pocetnim slovom), kojima ne odgovara likvidacija banke srpske, jer onda dolaze momci iz SIPAe i Tuzilastva BiH i odvode ih prvo na saslusanje, a potom i na optuzenicku klupu (na kojoj ce i tako i tako zavrsiti)
baj d vej, znate li u kojoj banci radi jedna od kcerki ministra Tegeltije? u omiljenoj Novoj banci, sve za nova dobra vremena kada ce ispariti 513 miliona koje gradjani RS drze tamo
dolaze nam vrlo zanimljiva vremena