BANJALUKA, Javno preduzeće “Aerodromi Republike Srpske” je u prošloj godini pozitivno poslovalo, ali i dalje u velikoj mjeri zavisi od doznaka Vlade RS, navedeno je u revizorskom izvještaju za prošlu godinu, u kojem je ovom preduzeću dato pozitivno mišljenje.
Međutim, u ovom izvještaju je Upravi JP “Aerodromi RS” skrenuta pažnja da ovo preduzeće ostvarenim poslovnim prihodima ne namiruje ni polovinu rashoda poslovanja, ali da je uz subvencije Vlade RS, nakon dužeg perioda, iskazalo dobitak u poslovanju.
“Preduzeće u velikoj mjeri zavisi od doznaka Vlade RS, a kumulirani gubici iz ranijih godina čine skoro polovinu kapitala i mogu dovesti do ugrožavanja načela stalnosti poslovanja”, stoji u ovom izvještaju.
Kako je navedeno, preduzeće iskazuje određena povećanja poslovnih prihoda, a takav trend je nastavljen i u 2015. godini, iako i dalje više od 50 odsto prihoda doznačuje Vlada RS kroz grantove.
“Povećanje poslovnih prihoda i doznake Vlade su uticale na značajno smanjenje kratkoročnih obaveza, a preduzeće izmiruje zaostale i tekuće obaveze”, stoji u ovom revizorskom izvještaju za prošlu godinu, koji je uradila revizorska kuća “Adition” Banjaluka.
Inače, JP “Aerodromi RS” su prošlu godinu završili sa dobiti od 142.616 maraka, što je dobar rezultat imajući u vidu da su godinu ranije završili sa gubitkom od 47.736 KM.
Ukupni prihodi ovog preduzeća u prošloj godini iznosili su 3,3 miliona maraka i nešto su veći nego godinu dana ranije, od čega su najveći prihodi pod stavkom – ostali poslovni prihodi, dok su iza njih prihodi od prodaje.
Sa druge strane, ukupni rashodi ovog preduzeća u prošloj godini iznosili su oko 3,2 miliona maraka, od čega su najveći troškovi bruto zarada i naknada, u iznosu od 1,4 miliona maraka.
Ipak, treba reći da banjalučki aerodrom od decembra prošle godine radi poslove prihvata i otpreme rashlađenog mesa od više isporučilaca iz BiH za Republiku Tursku. Do sada je izvršeno više od 90 kargo “operacija”, te prevezeno više od 3.900 tona mesa, dok je ostala roba prevožena u znatno manjem obimu. S tim u vezi, banjalučki aerodrom je do sada uložio više od 100.000 KM vlastitih sredstava u kargo skladište, a u planu su i nove investicije s ciljem da se ta djelatnost i dalje odgovorno obavlja.
Međutim, strahuje se da će Komisija za integralno upravljanje granicom BiH predložiti Savjetu ministara BiH da se i Aerodrom Tuzla otvori za prevoz robe životinjskog porijekla, čime bi preuzeo taj posao od banjalučkog aerodroma. Ukoliko bi došlo do realizacije ovih namjera, iz Uprave preduzeća “Aerodromi RS” i resornog ministarstva tvrde da bi to bio jak udarac za aerodrom Banjaluka.
Miroslav Janjić, direktor preduzeća “Aerodromi RS”, rekao je da je pozitivno mišljenje revizora samo po sebi dovoljan osnov da se zaključi da preduzeće radi u skladu s knjigovodstvenim i računovodstvenim standardima i zakonodavnim okvirom koji reguliše ovu oblast.
“To na šta je skrenuta pažnja odnosi se na dvije stavke, a to je stalnost poslovanja preduzeća i mogućnost ugrožavanja poslovanja sa stanovišta gubitka iz prethodnih godina, koji jeste značajan i iznosi oko 5,8 miliona KM”, rekao je Janjić. Prema njegovim riječima, taj akumulirani gubitak je kroz pozitivni rezultat iz prethodne godine danas već manji za 142.616 maraka, koliko je iznosio dobitak u 2014. Janjić je naveo da je njihov cilj i opredjeljenje da idu u pravcu smanjenja iznosa subvencija Vlade RS, u korist izvornih prihoda i na tim principima rade i ovih devet mjeseci ove godine.
“Cilj nam je da tako nastavimo i dalje, ali to zavisi od niza sadržaja koji se odnose na kompletan privredni ambijent koji nas okružuje, razvojne pretpostavke i mogućnost ulaganja u aerodromsku infrastrukturu i opremu, kako bismo bili u većoj mogućnosti da ponudimo više sadržaja potencijalnim korisnicima u domenu avio-saobraćaja i drugim korisnicima kroz sekundarne djelatnosti”, rekao je Janjić. On je ocijenio da skretanje pažnje u ovom revizorskom izvještaju ima samo dobru namjeru da ih opomene za nešto što oni, kako je rekao, već znaju i nastoje da smanje te rizike na koje su revizori upozorili. Nezavisne novine