BANJALUKA – Nakon što je Ustavni sud Republike Srpske oborio cjenovnik Advokatske komore RS, gdje oni koji žele da se bave advokaturom moraju da plate 7.000 maraka, na vrata kucaju advokati koji sada traže da im se uplaćeni novac vrati, saznaje portal CAPITAL.
Advokat iz Doboja, Tatjana Pajić Josipović jedna je od prvih koja je podnijela Komori zahtjev za povrat upisnine i to sa zateznom kamatom.
Ona je podsjetila da je Ustavni sud Srpske svojom odlukom iz juna ove godine poništio “cjenovnik” upisa u imenik advokata, te da više ne postoji pravni osnov za plaćanje, zbog čega svoje pare traži nazad.
Gotovo identičan zahtjev imala je Sanja Tešanović, advokat iz Čelinca koja je tražila da joj se vrati 7.050 maraka koliko je uplatila u maju ove godine.
Međutim, u oba slučaja Izvršni odbor komore je ocijenio kako su zahtjevi neosnovani.
“Pravne posljedice odluke Ustavnog suda, kojima je utvrđena neustavnost neke odredbe ili opšteg akta u cjelini nastupaju danom objavljivanja odluke suda. Imajući u vidu da se pravno dejstvo odluka proteže isključivo “pro futuro” i shodno tome one nemaju retroaktivno dejstvo”, navodi se u Odluci izvršnog odbora u kojoj se ovi zahtjevi odijaju.
Podsjećamo, Ustavni sud Republike Srpske je prije nekoliko mjeseci „oborio“ odluku kojom se određuje visina troškova upisa u Imenik advokata od 7.000 KM Advokatske komore Republike Srpske ističući da ta cijena treba da se zasniva na stvarnim troškovima upisa, zasnovanim na objektivnim pokazateljima.
Bez uplate ovog iznosa, advokati se ne mogu baviti advokaturom jer nisu članovi Advokatske komore. Mnogi mladi advokati odustaju od otvaranja advokatske kancelarije ili su, samo zbog upisa u Komoru, prinuđeni podići kredit, a da nisu ni počeli sa radom.
Inicijativu je uputio advokat Miloš Đurić iz Modriče, koji je upravo zbog visine troškova odlučio da kancelariju otvori u Gradačcu, u Federaciji BiH gdje se upis u imenik advokata plaća 3.000 KM.
Inače, upis u imenik samo je dio troškova koji svaki advokat godišnje ima prema komori. Za polaganje advokatskog ispita se plaća 480 maraka, mjesečna članarina je 50 maraka, a isto toliko advokat plaća i za svaku statusnu promjenu.
Inače, Izvršni odbor komore je na sjednici održanoj prošlog mjeseca donio Odluku kojom se troškovi smanjuju na 5.500 maraka, odnosno za nešto više od 20 odsto u odnosu na odluku iz januara prošle godine. Taj iznos je, prema njihovom mišljenju, maksimalno korigovan.
“Izvršni odbor nalazi da je 5.500 KM iznos kojim se djelimično namiriju troškovi pojedinačnog upisa u članstvo komore, posebno imajući u vidu da je riječ o profesionalnoj organizaciji koja ima visoko diferenciranu djelatnost i uslove za bavljenje istom”, stoji u odluci koju potpisuje advokat Miljkan Pucar, predsjednik Izvršnog odbora komore.
CAPITAL: Dejan Tovilović