BEOGRAD, Advokatska komora Srbije će sama inicirati prijedlog nove poreske politike Vladi koja je prije više od godinu i po dana riješila da advokatima uvede fiskalne kase.
Pregovori o poreskoj politici i uvođenju fiskalnih kasa u advokatske kancelarije još nisu završeni.
Slobodan Milosavljević, ministar trgovine i usluga, kaže da je na posljednjem sastanku na kome je prisustvovala i ministarka pravde Snežana Malović od Advokatske komore prihvaćena obaveza da sami iniciraju prijedlog nove poreske politike.
“Svjesni smo da dosadašnja poreska politika mora da se mijenja. Advokati su dužni da vode knjigu prihoda, ali većina njih to nije činila, kao što nije uplaćivala ni dnevni pazar na tekuće račune, a i poreska uprava nije dobro kontrolisala rad advokatskih kancelarija. Očekujemo prijedlog Advokatske komore i na osnovu njega ćemo bazirati predstojeću politiku”, ističe Milosavljević.
On dodaje da se ne insistira na fiskalizaciji, već na suštini kako bi advokati bili obuhvaćeni poreskim sistemom.
Advokati predlažu da se pazar predaje nedeljno
Dragoljub Đorđević, predsjednik Advokatske komore Srbije, kaže za naš list da je zadovoljan dosadašnjim pregovorima.
“Zbog osobenosti profesije siguran sam da fiskalnih kasa u advokaturi neće biti. Krajem godine usvojen je novi Zakon o nomenklaturi djelatnosti koji su advokati dočekali sa odobravanjem, jer se po njemu advokati vode pod šifrom 6910, kao naučne i stručne djelatnosti”, ističe Đorđević.
On dodaje da advokatska komora predviđa da je advokat u obavezi da izda račun, kao i da zaključi ugovor sa klijentom.
“Po do sada važećim propisima u obavezi smo da dnevno predajemo pazar, ali to nekad nije izvodljivo kada smo na putu, pa ćemo predložiti novinu da se pazar predaje nedeljno”, ističe Đorđević.
Advokatska komora Srbije, u kojoj je oko 7.000 advokata početkom novembra prošle godine organizovala protest upozorenja kako bi se država odvratila od uvođenja fiskalnih kasa. Tada je apostrofirano da bi fiskalizacija omogućila izvršnoj vlasti da u svakom trenutku kontroliše rad advokata, kao i da bi poreski inspektori pod izgovorom da provjeravaju ispravnost fiskalnih računa mogli da imaju uvid u predmet klijenta.
Homen: Dogovor do kraja avgusta
Slobodan Homen, državni sekretar u ministarstvu pravde, kaže za Danas da se dogovor između predstavnika Vlade i advokatske komore očekuje do kraja avgusta. „Uloga Ministarstva pravde je da sugeriše da do dogovora dođe u direktnim pregovorima. Dogovorom je neophodno riješiti poresku politiku, ali i osigurati tajnost podataka i zaštitu profesije“, ističe Homen. Danas
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Samo naivni su očekivali da će advokati pristati da budu izjednačeni sa ostalim subjektima srpske privrede. Mi koji poštujemo zakone,ispadamo “budale”,kako se prepričava u Beogradu.Naš bruto
prihod je smešan u odnosu na advokatsko dranje,koje će ovim poklonom vlade Srbije,umesto u budžet kompletno završiti u džepovima advokata.
Tu su,naravno,i taksisti koji pak ucenama o blokiranju ulica,uvek dobiju ono što zamisle.Šta reći;kase će imati i sajdžije i prodavci sladoleda i obućari i… ostale “parajlije”.Sramota za ovu “uspešnu” vladu Srbije. Gore nije bilo!
Svi smo ravnopravni, samo su pojedinci ravnopravniji!
Sramota je da za advokate i dalje vredi drugi aršin! Ovo dvostruko pogađa običnog čoveka: svrstava ga u građanina drugog reda, i stavlja ga u položaj da nikada ne može da zaista naplati troškove spora koji je dobio pred sudom, što zna svaki građanin koji je ikada vodio i dobio spor, jer advokati u troškovniku ne navode sume koje su stvarno naplatili od svojih klijenata, već prikazuju manje iznose, u skladu sa cenovnikom koji im određuje advokatska komora. Primera radi, proletos su advokati uzimali 8000.00 za tužbu i još po 7000.00 od svakog ročišta, tako da pravdu na sudu mogu da traže samo oni koji imaju novca. Ostali neka trpe i čekaju nebesku pravdu, na onom svetu!