MOSTAR , Jeftina i dobro obrazovana radna snaga najveći je potencijal naše zemlje kada je privlačenje stranih investicija u pitanju, zaključeno je na jučerašnjem okruglom stolu o temi “Investiranje u BiH”.
Okrugli stol je održan u sklopu Međunarodnog sajma gospodarstva u Mostaru u organizaciji Agencije za unapređenje stranih investicija u BiH (FIPA). Drektor FIPA Haris Bašić izjavio je kako je BiH iznimno povoljna država za strana ulaganja, no kako naše prednosti treba više promovirati.
“Jeftina i dobro obrazovana radna snaga, stabilna valuta i evidentno rastuća ekonomija naši su glavni aduti. Strana ulaganja rastu iz godine u godinu, no potrebno je više novca da bismo BiH bolje promovirali kao zemlju u kojoj je strani kapital siguran”, rekao je Bašić.
Ministar financija i trezora BiH Dragan Vrankić je kazao kako su mogućnosti investiranja u BiH puno bolje nego što je o tome percepcija bh. javnosti.
“Makroekonomski pokazatelji BiH najbolji su u posljednje tri godine u regionu. Bh. ekonomija je u uzlaznoj putanji i to šalje poruku da je BiH siguran prostor za investiranje”, rekao je Vrankić.
On je naglasio kako u BiH tržište kapitala obiluje novcem.
“Postoji puno slobodnog kapitala koji se želi investirati. Na nama je samo da stvorimo politički i ekonomski ambijent koji će privući taj kapital. Samo na taj način ćemo otvoriti nova radna mjesta. Ne zaboravimo da kapital nije obojen i ne poznaje granice”, kazao je Vrankić.
Kemal Čaušević, direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH, istakao je kako su tijekom prošle godine strani investitori u BiH uložili oko milijardu eura, te kako je to smanjilo nezaposlenost.
“Nezaposlenost je i dalje ogromna, no u prošloj godini je ovoreno oko 50.000 novih radnih mjesta. Formiranje UIO je znatno doprinijelo stabiliziranju proračuna BiH, a to je vrlo bitno u privlačenju stranih investicija”, kazao je Čaušević.
Nagrade najboljim vinarima
Najbolje vino Mostarskoga sajma gospodarstva je vino traminac – izborna berba posušenih bobica iz 2006. Agronomskog fakulteta iz Zagreba.
Priznanje za najbolje ocijenjeno vino autohtone sorte žilavka i ujedno najbolje ocijenjeno bijelo mirno vino dobilo je vino tvrtko 2006. vinarije “Čitluk”, dok je najbolje ocijenjenim vinom autohtone sorte blatina proglašeno vino blatina barrique 2006. takođe vinarije “Čitluk”.
Pored spomenutih priznanja žiri je dodijelio tri velike zlatne medalje, 35 zlatnih medalja, 42 srebrna počasna priznanja, 33 brončana počasna priznanja i osam počasnih priznanja.
Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH Damir Ljubić, tokom dodjele nagrada rekao je da je dokazano da Hercegovina ima kvalitetna vina.
“Iako je sadašnje stanje zadovoljavajuće, očekuju nas dodatna ulaganja u tehnološkom, edukativnom i marketinškom smislu. Mi ćemo sve to podržati, od zasade vinograda, prerade grožđa do plasiranja vina na tržište. Poticaje za zasađivanje vinograda povećali smo za sto posto”, kazao je Ljubić.Nezavisne n.