VAŠINGTON, Nekada popularni Blackberry telefoni svoje posljednje utočište imaju u vašingtonskoj administraciji, pošto se spora birokratija na federalnom nivou još nije odlučila da ih zamjeni modernijim mobilnim uređajima kao što su iPhone i Android telefoni.
“Iako svijet ubrazno odbacuje Blackberry, profit opada kompaniji, a direktori napuštaju firmu, vrijeme kao da je stalo u Vašingtonu. Pola miliona zaposlenih u federalnim institucijama, uključujući predsjednika Obamu i njegove saradnike i dalje koriste te telefone”, piše “Vašington Post”.
List ističe da se sada ipak došlo to tačke kada se razmišlja o mogućnosti da državni službenici preuzmu nove mobilne uređaje, ali i dalje postoje otpori tome.
“Cijenimo RIM (Research in motion) zbog svoje sigurnosti, što je najznačajnije kada ga koriste vladini službenici”, kaže Kejsi Kolman, šefica Generalne administrativne službe u Vašingtonu.
Vladini činovnici koriste oko 12 hiljada Blackberry telefona u ovom trenutku.
Kolemanova ipak ne isključuje mogućnost da se razmisli i o drugim mobilnim platformama, ako se pokažu kao odgovarajuće nove tehnologije.
Ipak, vladine agencije ističu da su Blackberry uređaji jeftiniji od Apple-ovog iPhone-a ili Android telefona, što je važna stavka pri izboru, jer se sve plaća iz novca poreskih obveznika.
Takođe, državne institucije i dalje imaju važeće ugovore sa RIM-om (kompanijom koja proizvodi Blackberry) i operaterima koji prodaju te telefone, a i IT stručnjaci u federalnim agencijama su osposobljeni da popravljaju Blackberry-e i ne bi bilo baš lako da se prebace na nove tehnologije, smatraju analitičari.
Potpredsjednik RIM-a Skot Tocke ističe da su državne institucije “jezgro” snage njegove kompanije, i dodaje da bezbjednost nema cijenu, što pokazuju prošlogodišnji upadi u Google-ov mejl sistem, što sa Blackberry-em nije slučaj.
Tocke podsjeća i da drugi telefoni više služe za zabavu, i pita se, da li bi vlada željela da njeni službenici veću pažnju posvete kačenju fotografija na Facebook-u ili svom poslu.
Blackberry posljednje dvije godine bilježi ogroman pad prodaje, i sada drži samo 12 odsto tržišta mobilnih telefona, iako je nekada prodavao skoro 50 odsto svih telefona. A i taj procenat od 12 odsto se očekuje da uskoro padne.
Danas su tržište preuzeli Android uređaji (48 odsto) i iPhone (32 odsto). Pred naletom novih i modernijih uređaja Blackberry sada više nije “kul” i Vašington Post ga poredi sa poslovnim ljudima koji i dalje nose Samsonajt aktovke.
Ipak, I dalje postoje zaljubljenici koji ne odustaju od Blackberry-a, kao što je Lindzi Boven (29), programska direktorka u jednoj od vašingtonskih fondacija, piše list.
“Prijatelji me često zavitlavaju, reci nam koliko imas aplikacija na toj stvari”, priča ova djevojka, ali kaže da i pored toga ona i dalje više voli telefone koji imaju prave dugmiće u odnosu na tačskrin modele.
“Prosto volim da koristim takav telefon. Ne mogu da se naviknem na nešto drugo”, zaključuje Bovenova. Tanjug