BANJALUKA, BiH u ekonomskim reformama trenutno kasni između četiri i sedam godina za zemljama regiona, kaže Saša Aćić, direktor Unije udruženja poslodavaca RS, koja predstavlja 450 članica sa zaposlenih oko 52.000 radnika.
“Kroz sprovođenje ekonomskih i socijalnih reformi moramo uhvatiti korak sa zemljama regiona”, kaže on.
Dodao je da je iskustvo usvajanja Zakona o radu pokazalo da je potrebno dijalog voditi uz međusobno uvažavanje partnera, a na sam zakon poslodavci, kako je rekao, imaju mnogo primjedaba.
“Tržišni aspekt, koji u fokus zakona stavlja produktivnost, po našem mišljenju je zanemaren. Ovakav pristup može imati negativan efekat i na razvoj kolektivnog pregovaranja”, istakao je Aćić.
Kad bi poslodavcima neko dao priliku da sami odrede šta bi njima bilo najvažnije za dobar poslovni ambijent, šta biste tražili?
AĆIĆ: Apsolutno su nebitne naše želje ako se poslodavce uvažava kao bazični dio sistema koji stvaraju osnovu za zadovoljenje svih prava u društvu. Nažalost, čini nam se da trenutno nije tako. Suština ekonomskih reformi su fleksibilno radno zakonodavstvo, smanjenje oporezivanja rada i smanjenje javne potrošnje. Smanjenje oporezivanja rada može rezultirati povećanjem atraktivnosti našeg prostora za investiranje. Strukturni problemi naše ekonomije ne mogu biti riješeni preraspodjelom. Nužan je kontinuiran ekonomski rast. Ako je cilj produktivno i socijalno pravedno društvo, naša zajednica u velikoj mjeri mora promijeniti odnos prema radu i radnim navikama.
Sindikati obično na poslodavce gledaju kao na one koji maksimalno “cijede” radnike za ostvarenje profita. Kako poslodavci gledaju na sindikalce?
AĆIĆ: Iz događaja vezanih za donošenje novog Zakona o radu moramo izvući određene pouke. Smatram da više nego ikad svi zajedno moramo shvatiti značaj i mogućnosti društvenog dijaloga. Zajedno, poslodavci i sindikati, moraju početi raditi na uspostavljanju povjerenja i višeg nivoa kulture dijaloga. Imajući u vidu složenost ekonomsko-socijalnih reformi, kao i drugih izazova s kojima se suočava naša zajednica, širi društvenopolitički konsenzus je imperativ. I u narednom periodu ćemo nastojati dati doprinos razvoju društvenog dijaloga.
Novi Zakon o radu je usvojen. Jeste li zadovoljni, i ako niste, čime i zašto?
AĆIĆ: Ima tu nekolicina odredaba koje će poboljšati radne odnose, međutim, generalno nismo zadovoljni onim što je na kraju urađeno. Čitavo pitanje je politizovano. To je na kraju uslovilo da zakon bude napisan iz pravno-političke perspektive. Tržišni aspekt, koji u fokus zakona stavlja produktivnost, po našem mišljenju je zanemaren. Ugrađivanje odredaba otkazanog opšteg kolektivnog ugovora u tekst zakona je umnogome uslovio kvalitet samog zakona. Ovakav pristup može imati negativan efekat i na razvoj kolektivnog pregovaranja. Možda i najveća prednost novog zakona je mogućnost za njegovo mijenjanje i dopunjavanje.
Ovaj, ali, u suštini i svaki drugi zakon su često nesprovodivi, odnosno odredbe su samo nominalno na papiru, ali inspekcijski organi i druge službe ne rade svoj posao. Kako Vi vidite taj problem?
AČIĆ: Rad inspekcijskih i poreskih organa mora biti značajno unaprijeđen. Nužno je postići odgovoran i dosljedan pristup u sprovođenju propisa. Moramo uspostaviti tripartitne mehanizme u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti koji će veoma brzo prepoznavati trendove i brzo reagovati na negativne pojave u sprovođenju i kontroli propisa.
Došla nam je nova godina. Kako poslodavci vide prošlu, a kako ovu novu godinu? Hoće li biti povoljnija ili nepovoljnija za poslovni ambijent?
AĆIĆ: U ovoj godini su pokrenuti procesi koji za cilj imaju poboljšanje uslova poslovanja. Ipak, očekujemo hrabriji pristup u realizaciji reformi. Naša ekonomija je u velikoj mjeri zavisna od globalnih kretanja, ne samo tržišnih. Zbog toga je veoma teško predvidjeti kretanja u narednoj godini. Kapital traži političku stabilnost i pravnu sigurnost. To su osnovni preduslovi. Nadamo se da ćemo ih imati u narednoj godini.
Kada gledamo strukturu vašeg članstva, o kakvim preduzećima se tu najviše radi? Jesu li to male, porodične firme ili se radi o većim poslovnim subjektima?
AĆIĆ: Preko 90 odsto poslodavaca u našem članstvu su mala i srednja preduzeća. Pored interesa malih i srednjih preduzeća, zastupamo i interese velikih preduzeća. Unija udruženja poslodavaca RS trenutno ima 450 članica koje zapošljavaju oko 52.000 radnika. Jedina je reprezentativna organizacija poslodavaca za teritoriji RS. Poslodavci se učlanjuju u 13 granskih udruženja poslodavaca.
Kakvo je naše poslovno okruženje u odnosu na region?
AĆIĆ: Istraživanja govore da BiH u ekonomskim reformama trenutno kasni između četiri i sedam godina za zemljama regiona. Kroz sprovođenje ekonomskih i socijalnih reformi moramo uhvatiti korak sa zemljama regiona.
Nezavisne novine