MOSKVA, Poslanici skupštine Čukotskog autonomnog okruga zamolili su bivšeg gubernatora i jednog od najbogatijih ljudi na svijetu Romana Abramoviča da poslije ostavke na funkciju gubernatora bude deputat i predsjednik čukotske Dume, saopšteno je na sajtu okružne vlade.
Duma Čukotke je potvrdila izbor Romana Kopina za gubernatora, umjesto Abramoviča, čiju je ostavku ruski predsjednik Dmitrij Medvedev prihvatio 3. jula.
Poslanici su, međutim, od Abramoviča, koji je sedam godina bio gubernator tog okruga na Dalekom istoku Rusije, zatražili da se saglasi da učestvuje na izborima za okružnu Dumu i poslije toga stane na čelo lokalnog parlamenta, budući da se iz zdravstvenih razloga njegov trenutni predsjednik Vasilij Nazarenko povlači.
“Mi shvatamo da Vi nemate mogućnosti da stalno budete u Okrugu, ali dužnost predsjednika Dume to i ne zahtjeva”, navode deputati čukotske skupštine, dodajući da bi Abramovič na novoj funkciji bio “garant realizacije Strategije razvoja Čukotke i srećnog života u regionu”.
U Dumu je, kako je navedeno, stiglo više od 30 obraćanja sa takvom idejom o Abramoviču, koji je, prema američkom izdanju časopisa “Forbs” na drugom, a prema ruskoj verziji na trećem mjestu najbogatijih Rusa, sa imovinom u aprilu od 24,3 milijarde dolara.
Prema navodima agencije RIA Novosti, za “Abramovičevo vrijeme” prosječni prihodi stanovništva Čukotke povećani su od 2000. do 2006. godine sa nepunih 200 na približno 1.000 dolara, što je okrug postavilo na četvrto mjesto – poslije Moskve i autonomnih okruga bogatih energentima i prirodnim resursima, Neneckog i Jamalo-Neneckog.
Istovremeno, to je više nego dvostruko veći pokazatelj od prosjeka Dalekoistočnog federalnog okruga.
U tom periodu broj stanovnika sa prihodima manjim od minimalno potrebnih za život smanjen je sa 50 na 13 odsto.
Izvor iz Kremlja je posle prihvatanja ostavke Abramoviča, koji živi uglavnom u Londonu, naveo da će biznismen nastaviti finansiranje niza ekonomskih projekata na Čukotki i “zadržati prisustvo u regionu na drugi način”.
Poslovni dnevnik “Vedomosti” naveo je da je uslov da Kremlj prihvati ostavke bio da Abramovič nastavi finansiranje okruga.
Abramovič je od svojih ogromnih prihoda kao fizičko lice plaćao na Čukotki poreze, približnog iznosa od 40 miliona dolara.
Abramović koji se na početku privatizacije u Rusiji 1990-tih obogatio trgovinom naftom da bi prešao na obradu metala, sada je preko holding kompanije Milhaus aktivan u automobilskoj i farmaceutskoj industriji, preradi hrane nekretninama i drugim sektorima.
U tekstu posvećenom ruskom biznismenu, RIA Novosti navode da je kupovina britanskog fudbalskog kluba “Čelsi” za 140 miliona funti imala 2003. godine efekat bombe, a britanska štampa je pisala da je Abramovič time napravio takav “pi-ar” Rusiji, koji za 20 godina nisu postigli posljednji predsjednik Sovjetskog saveza Mihail Gorbačov i potom predsednici Rusije Boris Jeljcin i Vladimir Putin.