BANJALUKA, Glavna rasprava po tužbi teškoj milion KM, koju je preduzeće A.B. „Ventura Capital LTD Nicosia-Cyprus“ Banjaluka podnijelo protiv Medicinske elektronike u stečaju, a koja je trebala da bude održana danas, odložena je za 2. jun zbog odsustva sudije.
Firma A.B. “Ventura Capital LTD Nicosia-Cyprus” tužila je 2011. godine Medicinsku elektroniku u stečaju jer im stečajni upravnik Lazo Tomić nije priznao potraživanja u iznosu od milion maraka.
Radi se o potraživanju koje je A.B. Ventura Capital LTD 2007. godine preuzeo od tadašnje Cepter banke kod koje je Medicinka elektronika imala kredit.
Pravni zastupnik Medicinske elektronike u stečaju Sanjin Kosić kaže za CAPITAL da je Cepter banka ustupila to potraživanje kao i založno pravo kojim je ono bilo obezbijeđeno firmi A.B. Ventura Capital.
„Do spora je došlo zbog toga što A.B. Ventura Capital do otvaranja stečaja nije upisala svoje založno pravo u zemljišne knjige, nego je tek tri godine kasnije, odnosno desetak dana nakon što je otvoren stečajni postupak u Medicinskoj elektronici podnijela zahtjev Zemljišno-knjižnoj kancelariji Osnovog suda Banjaluka, koji je tada bio nadležan za promjenu upisanog založnog povjerioca“, rekao je Kosić.
On je dodao da u vrijeme otvaranja stečajnog postupka, odnosno na ročištu za ispitivanje potraživanja to pravo nije bilo upisano, tako da stečajni upravnik nije ni mogao priznati razlučno pravo A.B. Ventura Capital.
„To pravo je stekla tek u toku parnice, odnosno kada je tužila Medicinsku elektorniku. Oni tužbom traže da se utvrdi da je to potraživanje osnovano i da imaju status hipotekarnog, odnosno razlučnog povjerioca, dok mi smatramo da ono nije osnovano“, istakao je Kosić
On je kazao da je A.B. Ventura Capital u toku trajanja parnice uspjela kod Republičke uprave za geodetske i imovinske pravne poslove da upiše hipoteku, ali da je stečajni pravnik, pozivajući se na Zakon o stečajnom postupku, to osporio.
S obzirom da se A.B. Ventura Capital, ipak, upisala kao vlasnik hipoteke, dodao je, Medicinska elektronika je podnijela protivtužbu kojom traži da taj upis založnog prava ne može imati posljedice po stečajnu masu.
„Pod pretpostavkom da se usvoji tužbeni zahtjev A.B. Ventura Capital, Medicinska elektronika tužbom traži da se to ne uzima u obzir, odnosno da im se ne prizna status hipotekarnog povjerioca, koji ima prednost pri isplati, već da dobiju status običnog povjerioca“, kazao je on i dodao da se obje ove tužbe vode u istom predmetu i da će biti riješene jednom presudom.
S druge strane, pravni zastupnik firme A.B. Ventura Capital Aleksandar Sajić kaže da je stečajni upravnik potpuno neosnovano odbio da prizna razlučno pravo ovom preduzeću koje svoja prava crpi iz prava Cepter banke koje je ugovorom preneseno na njih.
„To je stvorilo gubitak vremena i novca, pogotovo sada kada je razlučno pravo upisano u zemljišne knjige. Što se mene tiče, to je samo rastezanje postupka, trošenje resursa i novca iz stečajne mase“, istakao je Sajić.
On je istakao da je razlučno pravo Cepter banke samo preneseno ugovrom na firmu A.B. Ventura Capital, da nije stvoreno novo razlučno pravo i da zbog toga nije ni bilo potrebe da se ono upisuje u zemljišne knjige.
„To tada nije upisano, između ostalog, i zbog toga što je tada postupak upisa u zemljišne knjige trajao godinama“, naglasio je Sajić.
CAPITAL: Marina Čigoja