VAŠINGTON, Dug Sjedinjenih Američkih Država sada i zvanično iznosi 20 biliona dolara. Prag je pređen kada je Bijela kuća dozvolila Ministarstvu finansija da pozajmi dodatni novac.
Prema podacima sajta “US Debt Clock”, američki nacionalni dug od utorka iznosi 20,16 biliona dolara.
To je približno 62.000 dolara po osobi i više od 167.000 dolara po poreskom obvezniku, piše RT.
Iznos duga je bio na istom nivou od marta zbog gornje granice koja je ranije postavljena, jer je Ministarstvu finansija bilo zabranjeno da pozajmljuje još novca.
Međutim, predsjednik Donald Tramp je u petak potpisao zakon kojim se gornja granica suspenduje do 8. decembra.
Ministarstvo finansija sada može da pozajmljuje novac do tog datuma. Otkako je Tramp postao predsjednik SAD, dug je povećan za 215 milijardi dolara.
Najveće stavke u budžetu su zdravstvo, socijalno osiguranje i odbrana. Kongresna kancelarija za budžet, federalna agencija koja informiše Kongres o budžetu, saopštila je da je federalni javni dug trenutno na najvećem nivou od Drugog svjetskog rata.
Ako trenutni zakoni ostanu na snazi, porast budžetskog deficita naglo će biti povećan u narednih 30 godina. Prema predviđanjima Kongresne kancelarije za budžet, deficit bi mogao da dostigne čak 150 odsto BDP-a do 2047. godine.
Ukupni američki dug, kombinacija vladinog, poslovnog i potrošačkog duga, sve je bliži cifri od 68 biliona dolara, prenosi “Sputnjik”.
Za osam godina vladavine predsjednika Baraka Obame dug zemlje porastao je sa 10,63 biliona gotovo dva puta.
U uslovima rasta BDP-a od oko tri odsto godišnje i rekordno niskom stopom Federalnog sistema rezervi od 0,25 do 0,5 odsto otplata duga nije bila problem.
Ali krajem 2016. godine Federalni sistem rezervi počeo je sa normalizacijom monetarne politike.
Nakon sastanka u julu stopa je održavana na nivou od 1 do 1.25 odsto na godišnjem nivou.
Tramp je više puta govorio da američki dug treba smanjiti, ali je bio prinuđen da se složi sa povećanjem državnog duga zbog rastućih društvenih obaveza administracije u okviru budžeta.
Američki javni dug u realnom vremenu pratite na OVOM LINKU! Sputnjik
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Njihov BDP tj ekonomija odavno ne može da izdrži ovoliki nivo duga, ali dok god mogu “štancati“ dolar bez pokrića u neograničenim količinama i vojnom silom koristiti tuđe resurse (i dok Kina bude kupovala nove obveznice) to će se kotrljati… samo je pitanje dokle, jer realnost (šansa) da SAD dugoročno otplati svoj dug je slična mogućnosti da recimo jedna osoba sa prosječnim primanjem od 1.000KM otplati kredit u visini par miliona KM
a ko posluje legalno Rus znase. ovi kauboji samo stanpaju ali nicija nije dozore Sijala zato mi netreba da se vezuje mo niucemu za tu bandu vec da gledamo realnu ekonomiju a to je drzava Rusija i njiovo ogromno trziste a AMerika i Engleska bice zemlja proleterska to cese desit 100 posto a nama prijateljske zemlje Rusija Bjelorusija Irak Libija Sjeverna Koreja Kina sa njima mi trebamo traziti integracije treceg svjeta u jaki prosperitet