BANJALUKA – Od oko 2,7 milijarde KM kredita koje su podigli građani u bankama Srpske na potrošačke se odnosi čak nešto više od 70 odsto.
Rast nenamjenskih kredita koji se uglavnom koriste za finansiranje životnih troškova, pad stambenih kredita te slab interes za zajmove za obavljanje djelatnosti glavne su karakteristike zaduživanja građana Srpske u prvom kvartalu ove godine.
Ukupni krediti građanima krajem marta ove godine iznosili su 2,65 milijarde KM i čine 73 odsto ukupnih kredita građanima.
“Prema namjenskoj strukturi krediti za opštu potrošnju koji čine 73 odsto ukupnih kredita građanima iznosili su 1,9 milijarde KM i veći su za 41,9 miliona KM u odnosu kraj prošle godine. Za stambene potrebe građani su pozajmili 577,7 miliona KM, odnosno tri odsto manje u odnosu na stanje krajem 2016. godine”, navedeno je u izveštaju Agencije za bankarstvo Republike Srpske za prvi kvartal ove godine.
Krediti za obavljanje djelatnosti iznosili su 142 miliona KM, sa blagim rastom po stopi od jedan odsto u odnosu na kraj 2016. godine.
“Iako su krajem prvog kvartala 2017. godine kreditne aktivnosti banaka bile usmjerene i prema finansiranju obavljanja delatnosti, ovaj segment kreditiranja sa pet odsto učešća u ukupnim kreditima građana je još uvek relativno malo zastupljen”, navode iz Agencije iz bankarstvo Srpske.
Izvršni direktor Udruženja ekonomista Republike Srpske “Swot” Saša Grabovac kaže da građani posežu za potrošačkim kreditima da bi isfinansirali svakodnevne životne troškove koje ne mogu podmiriti redovnim primanjima.
“Uporedo, dok se zadužuju većina građana traže novi posao za koji se nada da će im omogućiti da povećaju standarad i reše se zajmova, a u suštini samo odlažu finansijske nevolje i tonu u sve veći minus”, kaže Grabovac.
On kaže da pad stambenih kredita znači da je sve manje građana koji su kreditno sposobni da dobiju zajam za stan
Izvještaj Agencije za bankarstvo RS pokazuje da prosječna zaduženost građana za prva tri mjeseca ove godine iznoslila 2.386 KM i veća je za 36 KM u odnosu na kraj prošle godine.
Zaduženost po stanovniku prema bankama je iznosila je 2.183 KM ili 32 KM u odnosu na kraj prošle godine. Prosječna zaduženost prema mikrokreditnim organizacijama iznosila je 201 KM po stanovniku – četiri KM više nego krajem 2016. EuroBlic