BANJALUKA, Projekcije Vlade ponovo su propale pa će Srpskoj za otplatu dugova naredne godine umjesto 888 trebati rekordnih 920 miliona maraka. Novi dokument okvirnog budžeta pokazuje da krediti stižu na naplatu brže nego što je Vlada planirala pa će na njih otići skoro trećina budžeta za 2018. godinu.
To pokazuje da Vlada mora što prije da napravi reprogram dugova, poručuje novi predsjednik Fiskalnog Savjeta Republike Srpske.
Milenko Krajišnik upozorava da je i prije javnog priznanja iz Vlade, postalo jasno da se budzet mora rasteretiti.
“Ja mislim da bi u ovih par godina prema projekicijama i dokumentima koje smo vidjeli Srpska ima dosta visok teret otplate duga i da bi restrukturiranje u tom pravcu smanjenja nivoa otplate u pojedinim godinama zaista bilo poželjno kako bi se budžet relaksirao i popravio svoju likvidnost”, kaže Krajišnik.
Predsjednik Republike ranije je otkrio da se pregovara sa više potencijalnih međunarodnih investitora o reprogramu duga, ali ni ATV-u ne otkriva više detalja.
U Ekonomskom savjetu PDP-a tvrde da je situacija izmakla kontroli i da će Vlada teško pronaći kreditora koji je spreman na odobri tolika sredstva.
Kažu i da cifra od 920 miliona koja na naplatu stiže naredne godine možda i nije konačna.
“Oni uvijek u projekcijama za neku narednu godinu prave manje projekcije i za servis duga i za ukupan dug i to bi se moglo ostvariti ako bismo se mi danas prestali zaduzivati jer tada bi rata kredita padala, međutim svjedoci smo da se i dalje zadužujemo. Moram ovim putem i da upozorim javnost da su ti krediti koje oni najavljuju nisu nikakvi krediti za reporgramiranje nego za klasično zatvaranje starih kredita novim i ti fondovi su jako sumnjivi”, rekla je Jelena Trivić iz Savjeta za ekonomiju PDP-a.
Vlada je juče usvajila novu strategiju upravljanja dugom do 2020. godine gdje je refinansiranje postojećih zaduzenja navedeno kao jedan od prioriteta. Šef Fiskalnog savjeta obećava da će mu prvi korak biti priprema ozbiljne analize održivosti duga.
“Ja moram reći da se ne bi složio sa onima koji kažu da dug nije problem niti sa onima koji tvrde da nam prijeti neki bankrot ili grčki scenario. Može se očekivati u nekih narednih mjesec dana jedna vrlo suptilna i detaljna analiza i tek nakon te analize mogli bismo da govorimo o poštivanju fiskalnih pravila i tome gdje se Republika Srpska nalazi”, poručuje Krajišnik.
Vlada trenutno pokušava da premosti izostanak dvije tranše kredita MMF-a od 100 miliona maraka pa planira dva nova zaduzenja.
Pored redovne emisije obveznica od 35 miliona, donijeli su odluku i da kroz postupak javnih nabavki podignu kredit od 50 miliona.
Rok otplate je šest godina, uz odgodu otplate od samo godinu dana, što bi dodatno moglo da optereti budžet za narednu godinu. ATV