BIJELJINA – Bijeljinska „Bobar banka“ je od 2015. godine kada je pokrenut likvidacioni postupak samo na troškove desetine advokata koji je zastupaju u brojnim sudskim sporovima potrošila više od 2,2 miliona KM, otkriva poslovni portal CAPITAL.
Prema dokumentaciji koja je u posjedu CAPITAL-a, troškovi advokatskih usluga samo u postupku likvidacije iznosili su oko 2,1 milion KM.
Dok je ovim postupkom rukovodio likvidacioni upravnik Mile Maksimović, bilo je angažovano čak 11 advokatskih kancelarija.
Trošak za advokatske usluge u 2015. godini tako je iznosio oko 740.000 KM, u 2016. – 1,2 miliona KM, a do 21. januara ove godine potrošeno je oko 104.000 KM.
U ovom dvogodišnjem unosnom biznisu najbolje je prošla advokatska kancelarija Slobodana Govedarice, koja je inkasirala oko 1,2 miliona KM.
Tokom stečajnog postupka za „Bobar banku“, od 25. januara do 25. jula ove godine advokati su u džep stavili oko 116.000 KM.
Pojedini članovi Odbora povjerilaca banke već sada javno postavljaju pitanje o svrsishodnosti vođenja skupih parničnih postupaka u situaciji kada je izvjesno da se veliki broj kredita ne može naplatiti.
Ističe se podatak da je „likvidacioni postupak predugo trajao, te da su u tom periodu mnogi dužnici „razdužili“ svoju imovinu na najbliže srodnike, kumove, prijatelje ili nepoznate osobe koje odavno već nemaju adresu na području RS“.
Pitaju se šta su radili istražni organi i tužilaštva u vrijeme likvidacionog postupka i zbog čega se dozvolilo da dužnici nekažnjeno „izvuku“ imovinu.
CAPITAL: Ž.G.
11 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
KAO DA SMO MI LUDI DA NE ZNAMO ŠTA SE RADILO SA OVIM ŠTO JE UZEO MILION?
Ma ovo je sramota… sta je radila Agencija za bankarstvo koja je vodila likvidaciju? Ovo je zestok kriminal. U stecaju troskovi advokata 10 puta manji nego u likvidaciji.
Sporan je advokatski tarifnik koji je narodna skupatina aminovala. Oni svoje naknade racunaju po vrijednosti spora sto im je ekstra profit. A ako banka dobije spor sav trosak je duzan da izmiri duznik.
Eeee jedan advokat od jednog klijenta za manje od 2 godine da zaradi 1,2 miliona KM, pa to nema ni u Njujorku, jbt.
Ovo je pravi predmet za Sipu. Da se vidi ko je sve djelio ovih 2 miliona od advokatskih usluga za vrijeme likvidacije
Treba izvrsiti istragu!!!
Ko ih je tjerao da angazuju advokate
Tako je vec 2000 godina, nisu ti javili?
Tako je …neka se istraži kako se potrošilo 1000 KM po predmetu i zašto se za taj iznos terete dužnici,,,,i zašto nijr zaposleno 20 pravnika i da sav trošak njihovih plata i doprinosa ide na teret povjerilaca ….neka se to dobro ispita.
Znas ti ko ih je tjerao ako si advokat!
Capital,istražite odogovore na sljedeća pitanja:
Jesu li to samo iskazani troškovnici advokata ili odobrene i isplaćene naknade navedenim advokatima u likvidacionom postupku?Od čijih para u tom opštem jadu i rasulu od banke i svih aktera oko nje, ima smisla plaćati tolike naknade i gurati te jadne povjerioce u još veći ponor??Koliko predmeta je zastupao taj advokat ako je iskazani troškovnik preko milion ? Ko je taj ili bolje rečeno su ti,možda ih ima više, što dotičnom advokatu spustiše kašiku u med,jesu li to isključivo stečajni upravnici ili neki vladari iz sjenke?Strašno!!!