TOKIO, Na azijskim berzama u ponedjeljak su cihene akcija blago pale, kao i u petak na Wall Streetu, dok se kurs evra prema dolaru i dalje kreće oko najviših nivoa u gotovo dvije godine.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks oko 7,30 sati bio u minusu 0,8 odsto, a pale su i cene akcija u Južnoj Koreji te Australiji, između 0,1 i 0,7 odsto.
Berzanski indeksi u Singapuru, Šangaju i Hong Kongu porasli su između 0,1 i 0,5 odsto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, oko 7,30 sati bio u minusu 0,2 odsto.
U petak je na svjetskim berzama prekinut uspon cena akcija, koji je trajao 10 dana i doveo indekse na rekordne nivoe.
Na Wall Streetu su toga dana indeks skliznuli do 0,15 odsto, što je bila posledica slabijih nego što se očekivalo kvartalnih poslovnih rezultata General Electrica, kao i oštrog pada cijena nafte zbog čega se pod pritiskom našao energetski sektor.
Zbog procena da će proizvodnja OPEC-a u julu porasti, u petak su cikene nafte pale više od 2 odsto, a jutros su se stabilizovale.
U fokusu ulagača danas će biti sastanak ministara OPEC-a i drugih najvećih svjetskih proizvođača u Rusiji, a na tom sastanku razmotriće se kako se provodi dogovor o smanjenju proizvodnje.
Na londonskom je tržištu jutros cijena barela porasla 0,3 odsto, na 48,20 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupeo 0,2 odsto, na 45,85 dolara.
Najviše su jutros pale cijene akcija na Tokijskoj berzi, što je posljedica jačanja jena jer to umanjuje cijenovnu konkurentnost japanskih proizvoda na inostranim tržištima.
Na valutnim je tržištima, naime, kurs dolara prema japanskoj valuti jutros oslabio daljih 0,1 odsto, nakon što je prošle nedjelje pao više od 1 odsto, na 111,05 jena.
Američka je valuta oslabila i prema evropskoj, pa je cijena evra dostigla 1,1670 dolara, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosila 1,1660 dolara. Tako se održava nedaleko 1,1684 dolara, najvišeg nivoa od avgusta 2015. godine.
Uspon evra započeo je u četvrtak nakon što je predsjednik Evropske centralne banke (ECB) Mario Draghi poručio da bi se o smanjenju podsticajnih mjera moglo početi razgovarati u jesen.
Iako Draghi nije izričito naveo datum kada bi ECB mogla izmijeniti svoje programe kupovine obveznica, ulagači su njegove komentare protumačili kao najavu zaoštravanja monetarne politike naredne godine.
Zbog toga dio analitičara smatra da bi se evro ovih dana mogao probiti i iznad 1,17 dolara.
“Osim očekivanja u vezi ECB-ovih politika, na tržište utiču politički problemi u Washingtonu, što pritiska raspoloženje prema dolaru, pa se može očekivati nastavak jačanja evra. Mislim da će testiranje nivoa kursa evra od 1,1715 dolara, najvišeg nivoa od 2015. godine, uslediti pre ili kasnije”, kaže Stephen Innes, direktor u firmi OANDA.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, jutros se kreće oko 93,90 bodova, nakon što je u petak skliznuo na 93,82 boda, najniži nivo od juna 2016. godine.
U fokusu ulagača ove će nedjelje biti sjednica američke centralne banke, a vidjeće se da li će čelnici Feda već na ovoj sjednici najaviti smanjenje golemih bilansa, naduvanih višegodišnjom kupovinom papira od vrijednosti, ili će za tu najavu pričekati sjednicu u septembru. Hina