BERLIN, Državni dug Rusije manji je nego kod većine zapadnih zemalja, rezerve su uvećane, odliv kapitala zaustavljen, pa je ekonomija Ruske Federacije sada veoma konkurentna, ocjenjuje irski ekonomista i stručnjak za Rusiju Kris Vifer.
Oporavak ruske privrede rezultat je, prije svega, fleksibilnog kursa rublje, čime je Rusija uspjela da izbjegne ekonomski kolaps, ističe on u intervjuu “Špiglu”.
Irski stručnjak pojašnjava da ruska Centralna banka, koja se našla u teškoj situaciji zbog pada cijena nafte, nije vještački održavala nacionalnu valutu za razliku od drugih zemalja proizvođača nafte, koje su danas suočene sa znatno težim problemima.
Ruskoj ekonomiji je, prema mišljenju Vifera, pomoglo i smanjenje uvoza skupih proizvoda iz inostranstva, što je takođe doprinijelo razvoju domaćih kompanija.
“Ekonomija Ruske Federacije danas je vrlo konkurentna. Plate su manje, a porezi su niski. Zato je za mnoge proizvođače sada bolje raditi u Rusiji nego u Kini”, navodi irski ekonomista.
Prema njegovim riječima, državni budžet Rusije ostao je stabilan zahvaljujući tome što, iako je cijena nafte u dolarima pala, “svaki dolar donosi više rubalja”.
On ističe da su ruske finansije “u vrlo dobrom stanju”.
Državni dug je i dalje manji nego kod većine zapadnih zemalja, a rezerve Centralne banke su ponovo porasle sa 350 na 400 milijardi dolara. Srna