U odnosu na japansku valutu, cijena dolara skočila je prošle sedmice 1,4 odsto, na 113,90 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na evropsku, pa je kusr evra skliznuo 0,2 odsto, na 1,1400 dolara.
Zahvaljujući tome, dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, prošle je sedmice ojačao 0,5 odsto, na otprilike 96 bodova.
Nakon što je sedam dana prije taj indeks pao na najnižu razinu u devet mjeseci, prošle je sedmice ojačao zahvaljujući naznakama jačanja američke privrede, ali i drugim činiocima.
Dolar je prošle sedmice najviše ojačao prema jenu, dosegnuvši najviše razine u posljednjih sedam nedjelja jer je japanska središnja banka Bank of Japan (BOJ) odlučila povećati kupnje državnih obveznica u vrijeme dok se ostale najvažnije centralne banke u svijetu okreću prema zaoštravanju monetarne politike.
Tako je zapisnik s posljednje sjednice Evropske centralne banke (ECB) pokazao da su bančini dužnosnici spremni na korake u smjeru smanjenja monetarnih poticaja, ali da će vjerovatno to činiti polagano zbog bojazni da ne izazovu previranja na tržištima.
Brži privredni oporavak u evrozoni daje prostora ECB-u za polagano smanjivanje vanrednih poticajnih mjera, kazao je predsjednik njemačke centralne banke Bundesbanka Jens Weidmann.
S druge strane, prema zapisniku s posljednje sjednice američke centralne banke, neki su dužnosnici Feda željeli najaviti početak smanjenja golemog portfelja obveznica do kraja avgusta, dok su ostali ipak željeli da se pričeka s time.
Podršku dolaru pružili su u petak i bolji nego što se očekivalo podaci s američkog tržišta rada. Prema izvještaju vlade, u junu je broj zaposlenih porastao za 222.000, dok su analitičari očekivali 179.000.
To ukazuje na snagu najveće svjetske privrede, pa su splasnula strahovanja od toga da privreda nije dovoljno jaka za još jedno povećanje kamata ako Fed tako odluči.
No, izvještaj je pokazao i da je rast plata usporen, što bi moglo značiti da će inflacija idućih mjeseci dodatno oslabiti.
Zbog toga će ulagači idućih nedjelja pažljivo pratiti podatke o rastu američkoe privrede i kretanja inflacije jer će to najviše uticati na dalje odluke Feda. SEEbiz.eu