ZAGREB, Prema najnovijim podacima Državnog zavoda za statistiku /DZS/obim industrijske proizvodnje se u maju, nakon blagih negativnih godišnjih stopa u martu i aprilu, ponovo vratio u pozitivan teritorij čime je nastavljen trend pozitivnih stopa koji traje od februara 2015.
Uz mjesečni rast industrijske proizvodnje od 2,4 odsto, prema kalendarski prilagođenim indeksima obim industrijske proizvodnje u odnosu na maj 2016. viši je za 3,3 odsto. Prema izvornim indeksima rast je bio još izraženiji te je na godišnjem nivou iznosio visokih 6,7 odsto. I pored sporadičnih negativnih stopa, podaci DZS-a za prvih pet mjeseci pokazuju da je obim industrijske proizvodnje prema kalendarski prilagođenim indeksima veći je za 1,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Promatrano prema glavnim industrijskim grupacijama povoljna kretanja u maju rezultat su godišnjeg rasta u kategoriji intermedijarnih dobara (8,3 odsto) dok su i Energija i Kapitalni proizvodi zabilježili godišnji rast za jedan odsto odnosno tri odsto. Nepovoljna kretanja nastavljena su kod netrajnih proizvoda za široku potrošnju koja su uz rast na mjesečnom nivou za 1,6 odsto zabilježila i peti mjesec za redom pad na godišnjem nivou od 0,1 odsto. Pad u ovoj kategoriji proizvoda primjetan je od početka godine, a ne isključujemo mogućnost povezanosti sa situacijom u koncernu Agrokor i povezanim preduzećima.
Udio ove kategorije proizvoda u ukupnoj strukturi industrijske proizvodnje blago je viši od 29 odsto. U kategoriji trajnih proizvoda za široku potrošnju godišnji pad je iznosio 0,2 odsto. Analizom prema NKD-u uz rast u prerađivačkoj industriji pad je zabilježen u svim ostalim djelatnostima.
Pri tom treba naglasiti da rudarstvo i vađenje bilježi godišnji pad obima proizvodnje još od avgusta 2016. U maju, u oblasti rudarstva, godišnja stopa pada iznosila je u prosjeku 0,1 odsto.
Pad proizvodnje u djelatnostima Opskrbe električnom energijom, plinom i parom je zabilježen treći mjesec za redom, uz stopu od -5,9 odsto.
Najznačajnije djelatnosti Prerađivačke industrije (80 odsto ukupne industrije) zabilježile su u maju godišnji rast po stopi od 4,9 odsto. S obzirom na strukturu i značaj, rast je generisan i na mjesečnom i na godišnjom nivou u djelatnostima prehrambene industrije (10,2 odsto na mjesečnom te 7,7 odsto na godišnjem nivou).
Pozitivna ostvarenja u maju potvrđuju solidan oporavak glavnih hrvatskih spoljniotrgovinskih partnera te poboljšana kretanja hrvatske trgovinske bilanse. Ipak ostaje za vidjeti kako će teći proces restrukturiranja najveće domaće privatne kompanije /Agrokora/ te hoće li i u kojoj mjeri turistička sezona neutralizovati moguće negativne uticaje. RBA analize