DOBOJ, Kompanija EFT saopštila je juče da nema namjeru da napušta Stanare, ali da razmatra opciju dovođenja partnera kako bi oslobodili kapital za nove projekte u Republiku Srpsku i zemlje regiona.
U saopštenju se navodi da, nakon planiranog godišnjeg remonta koji je obavljen u maju, elektrana radi u punom kapacitetu i da isporučuje energiju po ugovoru, gdje je cjelokupna energija za narednih 10 godina prodata po fiksnoj cijeni.
Iz EFT-a ističu da je Vlada Republike Srpske donijela odluku o smanjenju koncesione nadoknade za sve termoelektrane u Republici Srpskoj sa 3,6 odsto na 0,5 odsto od ukupnog prihoda, ali da je istovremeno zadržana nadoknada za korištenje prirodnih resursa od 1,5 evro po proizvedenom megavat-času.
“Time je spriječeno dupliranje naplate nadoknade po istom osnovu, a uslovi poslovanja za sve termoelektrane u Republici Srpskoj dovedeni su u istu ravan. EFT Stanari će godišnje plaćati oko 10 miliona KM, što je znatno više nego u svim okolnim zemljama, uključujući i Srbiju”, navodi se u saopštenju.
Iz ove kompanije kažu da je EFT potpisao ugovor o koncesiji, jer je imao odluku Vlade Srpske donesenu u to vrijeme da će biti ukinuta nadoknada za prirodne resurse ili će biti smanjena koncesiona nadoknada.
“Termoelektrana Stanari radi profitabilno, redovno otplaćuje kineski i sve druge kredite, kao što redovno i na vrijeme isplaćuje plate za 777 zaposlenih, koje su daleko iznad republičkog prosjeka”, navodi se u saopštenju.
U saopštenju se dodaje da je za kinesku CDB banku projekat Stanari prvi u sektoru energetike, gdje se kao zajmoprimac i garantor vraćanja kredita pojavljuje privatna firma.
Iz ove kompanije navode da Vlada Republike Srpske nije garantor bankama za vraćanje CDB ili drugih kredita koje koriste EFT Stanari.
“Ni u jednom dokumentu Republike Srpska nije preuzela obavezu garantovanja ili vraćanja kredita prema kineskoj banci. Eventualne obaveze Srpske nastupile bi u slučaju raskida koncesionog ugovora koji je pruzrokovala Republika Srpska kao davalac koncesije, na primjer zbog zahtjeva da EFT plaća istu nadoknadu dva puta, kroz nadoknadu za priroodne resurse i kroz koncesionu nadoknadu”, navodi sa u saopštenju. Srna