BANJALUKA, Nakon što je selektivno počeo da ovjerava zdravstvene knjižice, i u toj situaciji najbolje prolaze radnici “Željeznica RS”, Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske počeo je i da krije podatke o najvećim dužnicima po osnovu doprinosa za zdravstvo u Republici Srpskoj.
Iako je poznato da “Željeznice RS” za doprinose zdravstvu duguju oko četiri miliona KM, bilo je dovoljno da radnici zaprijete protestom i da na sastanku ministra saobraćaja Neđe Trninića, direktora FZO Dejana Kusturića i direktora “Željeznica RS” Dragana Savanovića juče bude dogovoreno da im zdravstvene knjižice i ubuduće budu ovjeravane bez prepreka.
Na pitanje CAPITAL-a kojih deset poreskih obveznika je na “crnoj listi” Fonda, stigao je šturi odgovor.
“Fond zdravstvenog osiguranja RS nema ovlašćenja da utvrđuje obaveze poreskih obveznika po osnovu doprinosa za zdravstveno osiguranje, jer je to u nadležnosti Poreske uprave RS”, naveli su u Fondu.
Novo pravilo očigledno važi od prije dva mjeseca, jer podaci o neplatišama objelodanjeni su krajem aprila, a odnosili su se na kraj 2016. godine, kada su dugovanja Vlade RS, zdravstvenih ustanova i ostalih budžetskih korisnika iznosila oko 104 miliona KM, dok su ukupna dugovanja svih poreskih obveznika bila 279,7 miliona KM.
Ubjedljivo najveći dužnici iz javnog sektora su bolnice sa ukupnim dugovanjima od oko 72 miliona KM, ali i domovi zdravlja sa 19,3 miliona KM. Među najvećim dužnicima je Ministarstvo rada i socijalne zaštite RS kojem o vratu visi dug od 4,6 miliona KM.
U Poreskoj upravi RS ističu da svježijih podataka o dugovanjima po osnovu doprinosa za zadravstvo nema, ali su početkom maja ove godine znali da im deset najvećih dužnika u Republici Srpskoj duguje 187,7 miliona KM po osnovu svih poreza i doprinosa.
Po posljednjim, majskim podacima, najveći dužnik sa obavezom teškom 41,6 miliona KM je Univerzitetski klinički centar RS, a sa 33,1 milion KM slijedi ga Fabrika glinice “Birač” koja je u stečaju. Na trećem mjestu liste onih koji zaobilaze plaćanje poreskih obaveza sa 26 miliona KM duga je Klinički centar Istočno Sarajevo.
“Swisslion IAT” iz Trebinja duguje 16,2, “Željeznice RS” – 13,7, Fudbalski klub “Borac” – 11,8, “Dobojputevi” koji su u stečaju – 11,7, Bolnica “Sveti apostol Luka” iz Doboja – 11,6, preduzeće “Balkal” u stečaju – 11,3 i Remontni zavod “Kosmos” – 10,7 miliona KM.
CAPITAL: Žana Gauk
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Frfljo ko ti je pripremao odgovor, da nije Dijana Kusturic direktorica sa RTRS-a.
Sada kada trebas refundirati troskove lijecenja u inostranstvu ne ides u FZO, nego u helikopterski servis. Tamo de javis direktoru Bobanu Kusturicu, ostavis 20% i onda ides u FZO kod Dejena Kusturica. Svaki slijedeci put imas popust od 5%.
Od Prnjavora do Banjaluke sve rukovodeće pozicije su zauzeli Kusturići i Milankovići. U te dvije porodice su i njihove mačke zaposlene, kao da su u Švicarskoj, a ne u Republici Srpskoj. Neće ni to do vijeka, svemu dođe kraj.