PARAĆIN, Donošenje odluke o tome da li će Srpska fabrika stakla iz Paraćina otići u stečaj odloženo je za 30. maj čime je produžena neizvjesnost za 825 radnika ove fabrike.
Vlasnik Srpske fabrike stakla je Cvetan Vasilev, protiv koga se Bugarskoj vodi postupak zbog sumnje da je pronevjerio više od sto miliona evra. Iako je Vasilev u Srbiji najavljivan kao veliki investitor i spas za staklaru, od njegovog preuzimanja fabrike do danas dugovi ovog preduzeća su uvećani 70 puta.
Zahtjev za uvođenje stečajnog postupka u Srpskoj fabrici stakla podnjela je čačanska firma Veksilum Balkan koja od staklare po osnovu četiri ugovora o zajmu potražuje oko 47 miliona evra, piše Insajder.
Prema podacima Narodne banke Srbije, račun Srpske fabrike stakla je u blokadi od 23. novembra 2016. godine zbog dugovanja EPS-u i Srbijagasu. Kako je objavljeno na sajtovima ovih javnih preduzeća, dug staklare prema EPS-u iznosi preko 560 miliona dinara dok su dugovanja Srbijagasu blizu 160 miliona. Prema objavljenim izvještajima, tokom 2017. godine ova preduzeća od Srpske fabrike stakla nisu naplatila ni dinar.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je prije više od godinu i po dana da će Srbija naplatiti dugove koje ta kompanija ima za energente kao i da neće dozvoliti da tajkuni koji su krivi za problem fabrike “trpaju pare u svoj džep”.
Iako se od tada do danas, u staklari malo toga promjenilo, država Srbija je nastavila da Srpskoj fabrici stakla isporučuje energente.
Ko je vlasnik staklare?
Cvetan Vasilev je deset dana prije raspisivanja poternice 28. jula 2014. pobjegao iz Bugarske u Srbiju u kojoj je 2012. postao vlasnik Srpske fabrike stakla iz Paraćina.
Srbija već više dvije godine ne reaguje na zahtjev Bugarske da joj izruči Vasileva koji se nalazi na crvenoj interpolovoj poternici zbog optužbi za pronevjeru više od sto miliona evra. Postupak izručenja Cvetana Vasileva je ove godine ponovo vraćen na početak, pošto je Apelacioni sud drugi put vratio predmet Višem sudu u Beogradu. Time je poništeno rješenje da se Vasilev izruči Bugarskoj. Zbog odbijanja da izruči Vasileva, bugarske vlasti prijavile su prošle godine Srbiju nadležnim tijelima Savjeta Evrope.
Staklara je Bugarima, za pet godina prodata dva puta. Prvo ju je na tenderu 2006. kupila firma Rubin iz bugarskog Plevena, i to za samo 100.000 evra. Procjenjena vrijednost fabrike tada je iznosila 15 miliona evra, a kupac je ponudio ulaganja u visini 25 miliona evra.
Kako obaveze iz kupoprodajnog ugovora nisu ispunjene, a zbog neisplaćenih dugova za gas, 2009. godine većinski vlasnik Staklare postalo je javno preduzeće Srbijagas koje je tri godine kasnije saopštilo da je našlo perspektivnog kupca.
Novi vlasnik od marta te godine je konzorcijum koji čine Korporativna trgovinska banka iz Sofije, kao garant, bugarska firma Glass Industry i ponovo Rubin iz Plevena. Ugovor o prodaji staklare s direktorom Srbijagasa Dušanom Bajatovićem potpisao je Cvetan Vasilev, kao predsjednik Nadzornog odbora bugarske banke koja je bila garant posla. Već 2015. Staklari ponovo prijeti isključenje struje i gasa zbog neplaćenih računa. U septembru te godine, prema saznanjima “Novosti”, Vasilev je poslao pismo premijeru Srbije u kom je obećao da će vratiti Srpsku fabriku stakla državi i tako konvertovati svoje dugove.
To se međutim nije desilo, zaključuje Insajder.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Pa ovaj model privatizacije ćitaj PLJAČKE VRTI SE GODINAMA, niko ne odgovara.
Ne odgovara ličnom ni đedovinom imovinom.
Za kiosk od 4 m2 da imate 1000 dinara duga naplatili bi vam iz đedovine.
Sve je nakaradno, a u službi kriminalaca, protiv naroda i države, ako je ima.