BANJALUKA – Veliko interesovanje za nove stanove u Srpskoj splasnulo je u prvom kvartalu ove godine, a jedan od uzroka su i cijene koje su počele značajno da rastu krajem 2016. godine.
Najnovija statistika pokazuje da je u prvom kvartalu ove godine prodato 206 novih stanova, što je 19,2 odsto manje u odnosu na isti prošlogodišnji period. Podaci su još nepovoljniji za firme koje se bave stanogradnjom ako se uzme u obzir da je broj prodatih novih stanova u prvom kvartalu ove godine manji za 42,3 odsto u odnosu na prosječan broj prodatih sanova u 2016. godini.
Cijene novih stanova padale su tokom prva tri tromjesečja 2016. godine da bi u četvrtom krenule uzlaznom putanjom za 6,7 odsto, a taj trend nastavljen je i na početku 2017. godine. Podaci Zavoda za statistiku RS pokazuju da je prosječna cijena prodatih novih stanova u prvom tromjesečju viša 15,1 odsto u odnosu na isti period 2016. godine.
U preduzećima koja se bave stanogradnjom ističu da je poskupljenje novih stanova uticalo i na pad prodaje, ali i da je prvi kvartal tradicionalno loš za tržište nekretnina, a posebno se to odnosi na prodaju novih stanova.
– Novi stanovi se najviše prodaju u Banjaluci i padu su sigurno doprinijele druge lokalne zajednice. Ne znam koliko je statistika tačna i pouzdana, ali mi očekujemo i dalje veliko interesovanje građana za nove stanove. Prvi kvartal je uvijek najlošiji i zato su podaci logični. Cijene stanova su dosta varijabilne i mislim da je smiješno da se kreću u rasponu od 1.500 pa skoro do 3.000 KM. Vlasnici pojedinih zgrada drže cijene dosta visoko – kazao je vlasnik građevinske firme “Aragosta invest” iz Banjaluke Veljko Jarić.
Najveći broj kupaca novih stanova su ljudi koji žive i rade u inostranstvu.
– Mnogi od njih kupuju stanove i izdaju ih. Na taj način solidno zarađuju, a i novac im je sigurniji ako ih ulože u nekretnine. Pored njih i mladi bračni parovi, koji imaju koliko-toliko siguran posao, uzimaju kredite. Investiciono-razvojne banke i na taj način rješavaju stambeno pitanje – naveo je Jarić i dodao da neće doći do rasta cijene stanova, jer to ne dozvoljava ekonomska situacija u kojoj se nalazi RS.
Istog mišljenje ima i vlasnik građevinske firme “Ekvator” iz Banjaluke Đoko Davidović, koji ističe da se statistički trendovi ne primijete u Banjaluci.
– Vjerovatno je riječ o drugim gradovima. U Banjaluci cvjeta prodaja iako su cijene novih stanova najviše – rekao je Davidović i naveo da se uzroci visokih cijena stambenih kvadrata nalaze u skupom zemljištu i visokim troškovima infrastrukture i taksama.
Statistika pokazuje da je i vrijednost građevinskih radova realizovanih u prvom kvartalu ove godine pala za 6,5 odsto u odnosu na isti period godinu ranije. Na pad je najviše uticala niskogradnja, gdje je minus bio 9,2 odsto, dok je visokogradnja zabilježila pad od 1,1 odsto. Vlasnik firme “Binis beton” iz Banjaluke Borko Radinković ističe da su loši vremenski uslovi glavni krivac za pad vrijednosti građevinskih radova.
– Situacija će se popraviti u drugom i trećem kvartalu, ali će vjerovatno ponovo u četvrtom biti zabilježen pad – kazao je Radinković. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kako je umjetno cvjetanje nekretnina sredila SLOVENIJA ?
Oglasavati-prodavati moze samo firma ili fizicko lice sa energetskom karticom. S tim su sa oglasa izbrisali sva fizicka lica koji su stavljali stanove u oglase a i nije im bilo do prodaje na nepremicnine.net i bolha.com
S tim su dostigli da je u oglasu manje prikazanih oglasa, a oni koji jesu imaju visoke nerealne cijene. I za sad se sve prodaje jer drugih oglasa vise nema. Naivni kupuju, pametni cekaju na sledecu uskoro nekretninsku recesiju.
ISTO VAZI ZA DRUGE ZEMLJE OD MAJA 2016. Sve je vec naduvano.
1. Ko je kupio je kupio.
2. Ko nije neka saceka.
3. Ili da se zakreditira pa bude radio samo za to jer mu u zivotu nista ne znaci nego samo beton i cigla.