SARAJEVO, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) snizila je procjenu ekonomskog rasta Bosne i Hercegovine u ovoj godini na 2,5 odsto, nakon što je u prethodnim prognozama u novembru 2016. najavljivala rast od 3,0 odsto.
U obrazloženju EBRD-a kao ključni razlog za sniženje procjena navodi se odgađanje aranžmana sa MMF-om i s tim u vezi prolongiranje ključnih infrastrukturnih projekata.
“Ekonomija Bosne i Hercegovine nastavila je rasti u 2016., ali sporije nego u prethodnoj godini. Rast za godinu se procjenjuje na 2 odsto, u odnosu na 3 odsto u 2015. Usporavanje rasta je vođeno izjednačavanjem veleprodajnog i maloprodajnog sektora i malim padom potrošnje javnog sektora. Međutim, sektor industrije nastavio je rasti po robusnoj stopi i bio je glavni pokretač rasta BDP-a. Ekonomija je potaknuta od nekoliko velikih projekata u prometnom i energetskom sektoru (posebno projekt autoputa na Koridoru Vc). Neki pozitivni trendovi su zabilježeni u visokofrekventnim podacima u prvim mjesecima 2017. godine, posebno u izvozu, ali kompletiranje prvog pregleda trogodišnjeg aranžmana sa MMF-om produžava se nekoliko mjeseci, odgađajući izvođenje nekih ključnih infrastrukturnih projekata i ugrožavajući njihovo finansiranje. Zbog toga smo spustili našu projekciju za 2017. na 2,5 posto, sa povećanjem na 3 posto u 2018.”, navodi se u obrazloženju EBRD-a.
Međutim, rizici i za ove prognoze su značajni ako MMF aranžmani i dalje budu kasnili i time važne strukturne reforme budu odgođene, dodaje se.
U jugoistočnoj Evropi, prosječni rast očekuje se na nivou od 3 odsto. Grčka će se vratiti na staze rasta, kako se reforme budu provodile i poboljšavalo se poslovno povjerenje.
EBRD navodi i slučaj Agrokora (najvećeg preduzeća u privatnom vlasništvu u Hrvatskoj), sa dugom od gotovo 15 odsto BDP-a, pominjući potencijalno prelijevanje do kojeg može doći, a što je potaknulo akcije Vlade Hrvatske i Slovenije s ciljem restrukturisanja.
EBRD je uprkos tome, povećao prognoze rasta za Hrvatsku za 0,9 odsto na 2,9 odsto, a za Srbiju za 0,2 na takođe 2,9 posto u ovoj godini.
Za Makedoniju koja je suočena sa političkom nestabilnošću, spuštena je procjena za -0,6 odsto na 2,4 odsto, a manji rast očekuje se i u Crnoj Gori, za koju je umjesto 3,5 odsto predviđen rast od 3,0 odsto. Indikator.ba
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Privatna banka komentariše politiku Bosne. Hajd kad to radi Europska unija pa de.