SARAJEVO, Aktivnosti institucija BiH, dok iz Hrvatske ne dobiju sveobuhvatni plan aktivnosti za stabilizaciju stanja u “Agrokoru”, biće usmjerene na zaštitu interesa bh kompanija iz sistema “Agrokor”, njihovih zaposlenih radnika, dobavljača, kooperanata, manjinskih akcionara i domaćih kreditora, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.
Savjet ministara BiH, u skladu s postignutim dogovorom s predstavnicima hrvatske Vlade, očekuje dostavljanje tog plana za “Agrokor” s detaljnom inventurom obaveza i dugovanja ovog koncerna, kao i planom za izmirenje i kontinuirano praćenje obaveza prema dobavljačima bez diskriminacije.
Nadležne institucije u BiH, u skladu sa zakonskim ovlaštenjima, provode opsežniju i kontinuiranu kontrolu finansijskih tokova između kompanija – kćerki “Agorokora”, uz zabranu rizičnih transakcija, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH koji je juče usvojio informaciju Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa o krizi u “Agrokoru” i poslovnim društvima te kompanije u BiH, s mogućim implikacijama na domaću ekonomiju.
Informacija Ministarstva, koja će biti upućena Parlamentarnoj skupštini BiH, sadrži zaključke više sastanaka predstavnika nadležnih institucija u BiH, resornih ministara zemalja regije i predstavnika Savjeta ministara BiH sa predstavnicima Vlade Hrvatske.
U “Agrokorovim” kompanijama – kćerkama u BiH zaposleno je više od 5.200 radnika, aktivno je više od 1.300 dobavljača, a ova privredna društva imaju godišnji obrt od više od 500 miliona evra.
Prema dostupnim podacima, dugovanja dobavljačima “Agrokorovih” kompanija u BiH na dan 31. decembar 2016. godine iznosila su 318 miliona KM, od čega 170 miliona KM domaćim dobavljačima.
U prva tri mjeseca 2017. godine dugovanja prema domaćim dobavljačima su smanjena na 131 milion KM, od čega je 74 miliona KM s dospijećem.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, firme “Agrokora” u BiH nemaju dugovanja po osnovu PDV, zaključno s 30. martom, navodi se u saopštenju. Srna