SARAJEVO, Komisija za spoljnu i trgovinsku politiku, carine, saobraćaj i komunikacije Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH danas je podržala davanje saglasnosti za ratifikaciju više međunarodnih sporazuma, među kojima i sporazuma o isplati klirinškog duga Rusije BiH.
Davanje saglasnosti za ratifikaciju Sporazuma između Savjeta ministara BiH i ruske Vlade o klirinškom dugu Rusije prema BiH u iznosu od 125.157.834 dolara na dnevnom je redu sutrašnje sjednice Doma naroda.
Ranije je dogovoreno da će sredstva biti raspoređena tako što će Federacija BiH dobiti 58 odsto ili 72.591.543 dolara, Republika Srpska 29 odsto ili 36.295.771 dolar, institucije BiH 10 odsto ili 12.515.783 dolara i Brčko distrikt tri odsto ili 3.754.735 dolara.
BiH je jedina zemlja bivše SFRJ kojoj će dug biti isplaćen u gotovini, a ne u robi.
Komisija je danas podržala u prvoj komisijskoj fazi Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o međunarodnom i međuentitetskom drumskom prevozu, koji je u parlamentarnu proceduru uputio Savjet ministara BiH.
Ministar komunikacija i transporta BiH Ismir Jusko u obraćanju članovima Komisije rekao je da se predloženo rješenje tiče nelegalnog prevoza putnika u međunarodnom saobraćaju, o čemu postoji puno prijava građana, i da se njime daju odgovarajuća rješenja nadležnim inspekcijskim tijelima.
Komisija nije podržala Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o Javnom RTV sistemu BiH, kojim se predviđa produžetak naplate RTV takse putem telekom operatera do kraja ove godine.
Usvojen je zaključak kojim Komisija za spoljnu i trgovinsku politiku, carine, saobraćaj i komunikacije traži sprovođenje svojih i zaključaka Doma naroda u vezi sa problemom funkcionisanja Javnog RTV sistema BiH.
Hrvatski delegat Mario Karamatić istakao je da je predloženi zakon u Predstavničkom domu usvojen bez ijednog glasa za predstavnika hrvatskog i srpskog naroda.
Martin Raguž, takođe hrvatski delegat, podsjetio je da su ova komisija i Dom naroda sproveli temeljnu raspravu o stanju u RTV sistemu i usvojili zaključke u vezi sa tim.
“U nedostatku sistemskog pristupa ovom problemu, imamo ad hok rješenja kao što je ovo, koje će samo produžiti agoniju”, rekao je Raguž i založio se za uspostavljanje finansijski održivog RTV sistema koji će odražavati nacionalni i jezički pluralizam u BiH. Srna