ZAGREB, Svi koji su rođeni 1962. godine i kasnije imaće 27 posto niže penzije u Hrvatskoj, proizlazi to iz najnovijeg Programa konvergencije koji je zajedno s Nacionalnim programom reformi Plenkovićeva Vlada prihvatila u prošli četvrtak.
Hrvatska za penzije izdvaja približno 11 posto BDP-a, odnosno oko 38 milijardi kuna, a Vladine projekcije su da će se do sredine vijeka javni izdaci za penzije spustiti na oko 7,2 posto BDP-a.
Kako piše Večernji list, znatnije smanjenje javnih izdataka počelo bi, navodi Vlada u svom programu, od 2027. godine jer će, uz državu, penzije u većem broju početi isplaćivati i privatni penzijski fondovi. To smanjenje biće utoliko značajnije što penzioneri, koji će primati penziju iz oba fonda, neće imati dodatak od 27 odsto na dio penzije koji se isplaćuje iz prvog fonda.
Drugim riječima, znatne uštede u penzijskim troškovima u ne tako dalekoj budućnosti planiraju se postići smanjenjem budućih penzija svih koji su sad mlađi od 55 godina, odnosno rođenih 1962. i kasnijih godina. Svi su oni obavezni osiguranici drugog fonda, koji 15 odsto svojih penzijskih doprinosa uplaćuju u prvi fond, a pet odsto u drugi fond.
Dodatak je po važećem zakonu sastavni dio formule za izračunavanje penzije, a uvela ga je Sanaderova Vlada 2007. godine, jer su novi penzioneri postajali socijalni slučajevi. Od 2010. godine taj dodatak iznosi 27 odsto, ali problem je što se dodatak isplaćuje samo osiguranicima prvog fonda. Zaposlene osobe rođene 1962. godine i kasnije obvezni su članovi oba penzijska fonda, i premda u prvi uplaćuju više doprinosa, pravo na dodatak neće se proširiti i na njih.
Poslovni.hr