BANJALUKA, Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas da će Srpska, ukoliko Narodna skupština prihvati ponudu “Izrael investment grupe” o kupovini akcija državnog kapitala RŽR “Ljubija”, nesumnjivo imati više javne i društvene koristi, te će sa stanovišta korišćenja rudnog resursa imati daleko bolju poziciju.
“Moje je mišljenje da je loše da ostane ovakav status i monopol ‘Mitala’ koji se ponaša kako se ponaša, koji i dalje favorizuje sistem transfernih cijena, zloupotrebljava obračun dobiti, znači sve ono što ide na štetu isključivo Republike Srpske. ‘Mital’ neće tek tako izaći iz toga, ući će novi suvlasnik koji će tjerati na transparentnost tako da bi imali daleko više javne i društvene koristi”, istakao je Dodik na konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je ocijenio da je Vlada Republike Srpske napravila jedan sasvim logičan posao i podržala ponudu “Izrael investment grupe” od 93 miliona KM u kojoj je predviđeno davanje garancije zaposlenim u roku od tri godine, te investiranje i zapošljavanje još 300 novih radnika.
“Dugoročno gledano mi smo zaduženi da branimo i štitimo interese Republike i ja u potpunosti razumijem i poštujem radnike koji rade u ‘Mitalu’ i uvjeren sam da ova ponuda ne zadire u njihov status i njihove pozicije, da neće izgubiti radna mjesta. Gledao sam sindikat koji je doveo i sindikat iz Zenice, navodno se nešto solidarišu, a u suštini riječ je o tome da se ta dobit koju ‘Mital’ ostvaruje transferiše prema Zenicu, a ne da ostaje u Prijedoru”, istakao je Dodik.
On je pojasnio da je “Mital” još 2004. godine napravio ugovor u kome je sporno najmanje pet stavki koje su tamo navedene, a prema kojima je gotovo beznačajno 49 odsto akcija Srpske, na što su pristali tadašnji prodavci u ime izvršne vlasti Republike, a tada je predsjednik bio Dragan Čavić, koji se opet uključuje u ovaj problem.
“Svih ovih godina jedino što smo imali od ‘Mitala’ to je da je zadržavao neku proizvodnju, a ustanovili smo da se posredstvom takozvanih transfernih cijena dobit dislocira na neke druge destinacije. Dobit je izbačena iz Republike Srpske tako što je sistemom povezanih lica ‘Mital’ prodaje svojim firmama u sistemu i kreira dobit na mjestu koje njemu najbolje odgovara, a ne odgovara mu tamo gdje ima 49 odsto. Kao što mu ne odovora ni da napravi dobit od deset miliona od čega bi 4.900.000 morao da da Vladi Srpske, ali onda oni to izbace i naprave dobit od 100.000 KM, a ostalo završi negdje gdje završi”, pojasnio je Dodik.
On je naglasio da je osnovni ugovor koji je potpisan sa “Mitalom” potpuno nepovoljan za Republiku Srpsku, jer u njemu postoje odredbe koje predviđaju apsolutnu domaniciju i nad onih 49 odsto akcija kojim je kao navodno država upravljala.
“Mi smo procijenili da bi bilo možda dobro da ponudimo ‘Mitalu’ da to otkupi od nas i da se to riješi, s obzirom na to da može da dođe do problema, a mi ne možemo ništa da utičemo”, rekao je Dodik, naglasivši da “Mital”, prema tom ugovoru potpisanom 2004. godine, raspolaže sa cijelom dobiti, a i ono što utvrde kao dobit mogu da donesu odluku da investiraju tako da vlasnik ovih 49 odsto u tom pogledu ne može ništa da dobije.
“Potpuno je besmisleno da Vlada i Republika Srpska zadržavaju takvu poziciju i da mi budemo i dalje prisutni sa 49 odsto, a da nikakva prava ne možemo da ostvarimo, niti imamo pravo da odlučujemo”, konstatovao je predsjednik Srpske.
S druge strane, pojasnio je on, dio stručnjaka koji rade na tim pitanjima kažu da “Mital” vrši eksploataciju samo na mjestima gdje ima dominantna količina rude, a ono što se zovu “džepovi” bude zatrpano i trajno izgubljeno za eksploataciju, jer je to, prema njihovom mišljenju, manje kvalitetno.
“Stručnjaci procjenjuju da bi u narednih pet-šest godina ‘Mital’ sa ovim načinom eksploatacije završio kompletan posao u Prijedoru. To znači da bi za pet, šest ili osam godina ‘Mital’ prestao tamo da radi, izgubila bi se i radna mjesta i ruda, a i ovih 49 odsto za koji sada možemo da dobijemo i novac i prava. To bi bila nula ispod nule. Država bi dobila socijalne probleme”, pojasnio je Dodik.
U svakom slučaju, kaže on, rezon vlasti Srpske bio je da je potrebno da se posredstvom javnog konkursa pozovu zainteresovani investitori da to kupe.
“Prva ponuda ‘Mitala’ je bila 25 miliona što je bilo neprihvatljivo za nas, i mi smo obnovili poziv, a kasnije se uključila i druga firma sa kojom ranije nije bilo nikakvih razgovora kako danas neki spekulišu. Razumijem potrebu opozicionih političara da od svega naprave neku vrstu spekulacije ili afere, ali ranijih razgovora nije bilo. Potom smo išli dalje i kasnija ponuda je bila 40 miliona, razgovarali smo sa ‘Mitalom’, dolazili su njihovi advokati i došli smo do cifre od 63 miliona, ali je ‘Mital’ isključivo tražio da se u tih 63 miliona riješi problem transfernih cijena, odnosno da mi kažemo da taj problem ne postoji. Naravno, mi smo to odbili i raspisali novi postupak u kojem dolazi ponuda od 93 miliona i ponuda od 63 miliona što je enormno više nego početnih 25”, precizicirao je Dodik.
On je zapitao da li je Vlada trebalo da prihvati ponudu od 63 miliona, a postoji i ponuda od 93 miliona, i šta bi danas svi govorili o vlasti da su prihvatili manju ponudu, da su lopovi i kriminalci.
“U svakom slučaju, konačnu odluku donijeće Narodna skupština, kako je i predviđeno zakonom. Ako parlament usvoji – usvoji, ako ne – ništa, idemo dalje”, rekao je Dodik, odbacivši da je bilo koga zvao i uticao na njegovo glasanje o ovoj odluci kada bude na dnevnom redu parlamneta.
On je rekao da je o tome razgovarao samo sa liderom DNS-a Markom Pavićem, koji je rekao da DNS ne može da bude dio većine u ovom slučaju, što je, kaže Dodik, njihovo legitimno pravo i to neće uticati na koaliciju.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Mile Dunhill očajan, nema više novih poslova pa je prešao na reketiranje svih onih koji posluju u RS. I onda se kao čudi zašto svi bježe u FBIH…