ISTOČNO SARAJEVO, Predstavnici Socijalno-ekonomskog savjeta SDS-a poručili su juče u Istočnom Sarajevu da je u sektoru javnog privređivanja u Republici Srpskoj u posljednje tri do četiri godine došlo do teških poremećaja u poslovanju.
“Ti poremećaji izazvani su, prije svega, zbog vođenja pogrešne politike prelivanja novca i, moderno rečeno, transfernih cijena između Vlade Republike Srpske i jednog od ključnih sektora privređivanja koji je sa svojim vezama oslonac za poslovanje ukupne privrede”, smatra šef Odsjeka za finansije u Socijalno-ekonomskom savjetu SDS-a Slaviša Raković.
Na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu Raković je ocijenio da su problemi u poslovanju javnih preduzeća posljednjih dana kulminirali u Javnom preduzeću “Šume Republike Srpske” i Šumskom gazdinstvu “Romanija” na Sokocu, ali da slične “negativnosti” postoje i u drugim šumskim gazdinstvima u Srpskoj.
O stanju u “Šumama Republike Srpske” i štrajku drvoprerađivača na Sokocu govorio je šef Odsjeka za šumarstvo u SDS-u Danko Vučetić, koji je naveo da konstantno urušavanje sektora šumarstva u Srpskoj traje od 2006. godine, odnosno od kada je na vlast došla aktuelna vladajuća struktura.
“Na kraju prošle godine kratkoročne obaveze u `Šumama Srpske` iznosile su 67 miliona KM, dugoročne 3,5 miliona KM, a nenaplaćena dospjela potraživanja 21 milion KM. Od toga su sporna i sumnjiva nenaplaćena potraživanja 16 miliona KM. Samo u prošloj godini otpisano je 17,5 milionan KM, a to se konstantno dešava od 2011. godine do danas”, istakao je Vučetić.
On kaže da se otpisuju sumnjiva i sporna potraživanja takozvanim firmama “tašna-mašna”, a da za to niko ne odgovara.
Vučetić je naglasio da sektor šumarstva nema ni sistemski riješeno pitanje suzbijanja nelegalnih radnji u šumarstvu, što se posebno odnosi na šumske štete koje su u 2015. godini iznosile 3,5 miliona KM, a procenat naplate samo 4,1 odsto.
On je kritikovao i preveliki broj zaposlenih radnika u sektoru šumarstva u Republici Srpskoj, koji se konstantno povećava u izbornim godinama, tako da je 2006. godine bilo 3.600 zaposlenih, a danas je taj broj povećan na 4.764 radnika.
“`Šume Srpske` nemaju urađenu sistematizaciju radnih mjesta, kao ni organizaciju poslova i zadataka ni dan-danas, iako su im tu obavezu naredile i Vlada i Narodna skupština Republike Srpske”, dodao je Vučetić.
Govoreći o protestima drvoprerađivača na Sokocu, on je rekao da je riječ o posljedici neadekvatnog i nepoštenog odnosa šumarstva prema drvnoj industriji, što traje posljednjih 11 godina.
“Ovo je `guranje prsta u oči` razvoju Republike Srpske”, naveo je Vučetić.
On je istakao da SDS ima i plan i kapacitet za rješavanje “nagomilanih” problema u sektoru šumarstva Srpske. Srna