– Privrednoj komori RS pristižu podaci o potraživanjima firmi iz RS
– Gluhaković, jedini resorni ministar u regionu koji nije održao sastanak za zabrinutim domaćim dobavljačima
BANJALUKA, Na poziv Privredne komore RS dosad se javilo dvadesetak dobavljača “Agrokora” iz RS, a njihova potraživanja prema ovom koncernu kreću se od nekoliko hiljada do 1,5 miliona KM.
Kako je poziv objavljen prošle sedmice, prijave firmi iz RS koje posluju sa ovim hrvatskim gigantom svakodnevno stižu.
“Kada prikupimo podatke, vjerujemo da ćemo sa Vladom RS definisati mjere zaštite naših firmi kako ne bi bile oštećene. Sve kroz šta prolazi ‘Agrokor’ je neizvjesno i niko ne zna kako će se okončati situacija. Položaj dobavljača je nezavidan, ali i kćerki firmi ‘Agrokora’ u BiH. Nismo definisali rok, ali bi dobavljači trebalo da nam se jave što prije kako bismo hitno reagovali i organizovali sastanak i s njima i sa Vladom RS“, kazao je za CAPITAL Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS.
„Konzumove“ rafe u RS nisu prazne, a robu, među ostalim dobavljačima, redovno isporučuje banjalučka „Vitaminka“.
Dosad su, kažu, imali dobra iskustva s ovom firmom. Žarko Mikić, direktor „Vitaminke“, kazao je za CAPITAL da se čak 20 odsto njihovog prometa odnosi na „Konzum“ i „Agrokor“.
„Ne bih govorio o iznosima. Nadamo se da će vlasti adekvatno reagovati i da neće ići na štetu države i privrednika. Potrebno je strpljenje, pogotovo kada smo u pitanju mi iz prehrambene i prerađivačke industrije, kako bismo našli novi distributivni kanal. Država mora da reaguje“, istakao je Mikić.
Prema nezvaničnim informacijama, ministar trgovine i turizma RS Predrag Gluhaković je u kontaktu sa predstavnicima koncerna, ali nije ništa uradio kako bi se sastao sa dobavljačima iz RS, zbog čega su privrednici ogorčeni.
S druge strane, u FBiH taj sastanak je, prema riječima premijera FBiH Fadila Novalića, već održan. Istakao je da situacija u FBiH nije alarmantna kada su u pitanju problemi u vezi sa koncernom, ali da će Vlada, ako se to promijeni, iskoristiti sve dostupne mehanizme da pomogne i firmama kćerkama i dobavljačima. Istakao je i da je poseban zakon krajnje rješenje.
“Vidim da ovih dana svi rado pričaju o problemu ‘Agrokora’, a još se niko ne može pohvaliti nekim idejama kako taj problem riješiti. Vlada i ja održavamo redovnu komunikaciju sa svim akterima ove krize. Ja sam se prošle sedmice sastao s firmama kćerkama da steknem bolji uvid u njihovu situaciju. U ponedeljak je održan sastanak s dobavljačima na kojem je vladu predstavljao federalni ministar poduzetništva i obrta Amir Zukić. Razgovarao sam nakon toga s ministrom Zukićem i on mi je prenio poruke dobavljača i zaključke tog sastanka. Takvih sastanaka bit će i u narednom periodu. U ponedjeljak mogu učestvovati u sastanku s firmama kćerkama i dobavljačima”, istakao je Novalić, dok predstavnici Privredne komore FBiH danas nisu bili dostupni za razgovor.
Reagujući na javno iskazani strah vlasti i dobavljača iz BiH, Srbije i Crne Gore da može doći do prelijevanja sredstava iz Agrokorovih firmi u regionu, kako bi se spasila matična kompanija, ministar privrede Hrvatske Martina Dalić ubjeđuje da do toga neće doći.
„Nedavno je održana sjednica Nadzornog odbora društva ‘Merkator’ u Sloveniji, koje je vlasnik ‘Merkatora’ u Srbiji i Crnoj Gori, ‘nedvosmisleno potvrdila da između ove kompanije i `Agrokora` u Hrvatskoj nije bilo nikakvih radnji koje bi ukazivale na prelivanje sredstava u Hrvatsku”, istakla je.
Naglasila je i da “Agrokorove” kompanije u regionu posluju redovno, plaćaju obaveze, obezbjeđuju zaposlenost i brigu za dobavljače pa hrvatsko Ministarstvo privrede od zemalja u region očekuje da im se i dalje omogući normalno poslovanje i da se vlasništvo svih “Agrokorovih” kompanija u regionu respektuje.
Dalićeva je navela da “Agrokorove” kompanije u regionu nije zahvatila kriza u poslovanju koja je dovela do otvaranja postupka vanredne uprave u “Agrokoru” i povezanim društvima u Hrvatskoj.
Četiri zemlje regiona, među kojima i BiH, juče su formirale tim koji će svakodnevno razmjenjivati informacije i preduzimati zajedničke aktivnosti usmjerene na očuvanje radnih mjesta, zaštitu dobavljača i stabilnog poslovanja firmi iz sastava “Agrokora”.
CAPITAL: Žana Gauk
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovaj znak Agrokora me neodoljivo podsjeća na masonski znak.
Da li sam pravu ?
Meni vise lici na znak Infinity, luksuzne marke automobila poznate i po tome sto je omiljeni brand skromne i postene porodice Kasipovic sa prepodobnim Antonom na celu.
Za Otvorenog zivca: tačno je. Nazalost, danas sve velike firme i korporacije, ne samo u Americi i Evropi, imaju masonske i satanisticke simbole, odnosno znacenja u svojim logoima.Ovaj Agrokorov zastitni znak u sebi sadrzi piramidu i svevidece oci, to je apsolutno jasno i apsolutno si u pravu. A i recimo, ruski Gasprom, kojeg su osnovali masoni iz Rusije kao svoj znak koristi veliko latinicno slovo G koje je mozda i najvazniji masonski simbol. G kao god, tj bog. Ale ne nas hriscanski, nego satanisticki bog…
Meni više liči na šiljati penis, da prostite. Da lakše svima nama uđe.