PRIJEDOR, Predsjednik Sindikata metalaca i rudara Republike Srpske Obrad Belenzada izjavio je da će tražiti od Vlade Republike Srpske da preuzme na sebe obavezu plaćanja radnika „Mital Prijedora“, ukoliko se prodaja državnih akcija u Rudniku željezne rude „Ljubija“ odrazi negativno na poslovanje Mitala.
– Mi smo protiv odluke Vlade da „Ljubiju“ proda Izraelcima i svoj stav jasno ćemo pokazati na zasjedanju Narodne Skupštine – poručuje Belenzada.
Ističe da i nakon trećeg pokušaja prodaje RŽR „Ljubija“ u javnosti nema dovoljno informacija o zainteresovanima i njhovim ponudama.
– Samo se novi milioni na milione dodaju, i ne znam ni otkuda više, jasno je nama da Vladi trebaju pare, ali one se moraju zaraditi – poručuje on.
Dodaje da ovaj Sindikat ne spori pravo Vlade RS da proda državne akcije, ali da je ipak trebala sa Mitalom da pronađe zajednički jezik o budućnosti 850 radnika ovog rudnika.
– Direktno je upitan položaj radnika Mitala, a indirektno i Željeznica RS jer oni bi mogli da budu kolateralna šteta, a onda ćemo napraviti više štete nego koristi – tvrdi Belenzada.
Kaže da je upitna pozadina cijele prodaje „Ljubije“ i osnivanja firme „Israeli Investment Group“.
– Prodali smo nekome rudnik, a ne znamo ni ko je ni šta je, možda to neki i znaju, ali po informacijama koje imamo mi ne znamo da li se oni uopšte bave proizvodnjom, po izjavama direktora ove firme u medijima, videli smo da njih zanimaju samo pare, samo su u jednoj rečenici spomenuli da će zaposliti 300 radnika, i to je to, a ja ne vidim da oni imaju tržište – kategoričan je Belenzada.
U neizvjesnosti su i radnici okupljeni u Sindikatu Arselor Mitala. Predsjednik ovog Sindikata Milanko Stojnić kaže da 850 radnika strahuje za svoju budućnost.
– Bojimo se da li će Mital ostati u Prijedoru i da li će proizvoditi dalje u ovom obimu, šta nam vrijedi ako kupac „Ljubije“ zaposli 300 radnika, a Mitalu ih toliko ili više ostane bez posla, nismo dobili ništa – tvrdi Stojnić.
Apeluje na nadležne da u obzir uzmu sve elemente punuda zainteresovanih, a ne samo novčani iznos.
– Mi nigde nismo mogli naći da se ovi Izraelci bave proizvodnjom, rude ili čelika, oni uopšte nisu u ovoj priči i zato sumnjamo u njih – ističe on.
Direktor „Mital Prijedora“, Mladen Jelača, smatra da je odluka Vlade o prodaji državnih akcija u Ljubiju donesena isključivo na osnovu komercijanog elementa ponude.
– Oni koji budu odlučivali na Skupštini moraće da uvaže i tehničke elemente ponuda koji su veoma bitni prilikom prodaje strateškog preduzeća za Republiku Srpsku – kaže Jelača.
Ističe da je u ovoj odluci upitna i dalja pozicija preduzeća Željeznice RS i Federacije BiH, ali i saradnja sa Željezarom u Zenici.
– Mi na kopu Buvač u Omarskoj imamo rudu za narednih 6-7 godina i ako ne stvorimo dalju perspektivu upitan je opstanak integralne proizvodnje u Zenici – kaže Jelača.
Dodaje da sada Željezara u Zenici pravi projekciju investicija za narednih 15 godina.
– Budući da u Omarskoj ima rude za nekoliko narednih godina, ona može donijeti stratešku odluku bez oslanjanja na rudu iz Prijedora, ili da donesu neke druge poslovne odluke koje mogu biti kobne – poručuje Jelača.
Zaključuje da se odluka o prodaji strateškog preduzeća iz Prijedora, ne bi trebala donositi bez uvažavanja stavova ove lokalne zajednice i njenih građana. Svoj stav o odluci Vlade RS iznijeće i odbornici u Skupštini grada Prijedora na sutrašnjem zasjedanju.
Dodik: Prodaja “Ljubije” ne bi trebalo da ugrozi koaliciju SNSD i DNS
Predsjednik RS Milorad Dodik istakao je juče da prodaja Rudnika Ljubija ne bi trebalo da ugrozi koaliciju SNSD i DNS.
– Nije koalicija jednoumlje, ona podrazumijeva dogovor tamo gde je moguće. Ponuda Izraelaca od 93 miliona KM u odnosu na 63 miliona `Arselor Mitala` se ne može ignorisati i šta bi bilo da sada slušamo radnike `Ljubije` i da smo prihvatili nižu ponudu. Nije dobro da se zaposleni u ovo upliću – kaže Dodik i navodi da Srpska ima dosta problema sa “Arselor Mitalom”.
On je podsjetio da su Izraelci dali garanciju da će biti zadržan isti broj radnika i zaposleno još njih 400 u Ljubiji.
– Nisam siguran da će ponuda proći u Narodnoj skupštini Republike Srpske, ali će se vidjeti ko je gdje u svemu ovome. Vjerujem da oni koji stoje iza ponude od 93 miliona KM podržavaju dobru priliku za Srpsku, sve drugo je neprilika – zaključio je Dodik. Blic