BANJALUKA, Međunarodni monetarni fond (MMF) nije optimističan u pogledu razvoja ekonomskih prilika u BiH i u najnovijem izvještaju je snizio prognozu rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) za ovu godinu sa 3,2 odsto na tri procenta.
U dijelu izvještaja MMF-a pod nazivom “Perspektive svjetske ekonomije”, koji se odnosi na BiH navedeno je da će ekonomija u idućoj godini rasti po stopi od 3,5 odsto. Tu je pesimizam još izraženiji, jer je MMF u oktobru prošle godine prognozirao za 0,5 procenata veći rast za 2017. godinu. Stručnjaci MMF-a predviđaju da bi ekonomija BiH tek 2022. godine mogla dostići stopu rasta od četiri odsto.
MMF prognozira da će privredni rast zemalja jugoistočne Evrope u idućem dvogodišnjem periodu biti u usponu i da će u ovoj godini njihov BDP porasti tri, a u narednoj 3,3 procenta.
Kada je riječ o zemljama jugoistočne Evrope visok rast od 3,7 odsto u ovoj godini MMF očekuje u Albaniji, dok je na drugom mjestu Crna Gora sa stopom od 3,3 odsto. Slijedi Makedonija sa 3,2 procenta, dok je za Srbiju i BiH prognozirana identična stopa privrednog rasta od tri odsto. Na začelju kolone nalazi se Hrvatska, kojoj je prognoziran rast ekonomije od 2,9 odsto.
Ekonomista Goran Radivojac smatra da je jedan od razloga za snižavanje prognoze rasta BDP-a BiH zastoj u realizaciji proširenog aranžmana sa MMF-om.
– Odgovore na pitanja u vezi sa smanjenjem stopa rasta ekonomije trebalo bi da daju upravo oni koji kreiraju politiku razvoja privrede i društva. BiH je prostor koji je ekonomski i finansijski postao toliko problematičan sa aspekta poreskih davanja i zaduživanja i zbog toga nemamo potencijal rasta. Korekcije rasta nisu toliko strašne koliko zabrinjava negativan trend. Glavno pitanje je kako će vlasti konsolidovati finansijski sistem. Pod znakom pitanja je i da li će aranžman sa MMF-om biti dovoljan i da li će vlasti morati dodatno da ugaze u mutnu vodu zvanu PDV i dići stope PDV-a, a u isto vrijeme smanjiti davanja socijalnim kategorijama. To je alternativa koja nije toliko daleka i koja nas može sustići u narednih godinu-dvije – ističe Radivojac.
Naglasio je da su javne finansije BiH prenapregnute i da je privreda oterećena.
– Privreda to ne može da trpi. Ona može da puže, ali nikako da trči – slikovito je objasnio Radivojac.
Stručnjaci MMF-a poboljšali su prognozu rasta globalne ekonomije na 3,5 odsto za ovu godinu sa prethodno prognoziranih 3,4 odsto. Prognoza rasta svjetske ekonomije za 2018. godinu je zadržana na 3,6 odsto. Glas Srpske