BANJALUKA – Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić potpisao je danas u Banjaluci u ime Vlade Srpske sporazum o saradnji na realizaciji projekta izgradnje Termoelektrane “Gacko 2” sa kineskim kompanijama China Investment and Development i China Machinery Engineering Corporation.
Đokić je sa kompanijom China Investment and Development potpisao i okvirni sporazum o dugoročnoj poslovnoj saradnji u realizaciji strateških investicionih projekata.
Nakon potpisivanja sporazuma, Đokić je rekao novinarima da je u planu izgradnja Termoelektrane Gacko vrijedne oko milijardu KM, najmanje instalisane snage oko 300 megavata.
On kaže da će koordinaciono tijelo, čije je formiranje predviđeno ovim sporazumom, nastaviti analizu svih parametara koji su neophodni da bi se donijele investicione odluke, ocjena ranije procijenjenih rezervi uglja u ovom području, vrijednost opreme neophodne za izradu projekta i izgradnju ovog objekta.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izrazila je zadovoljstvo što su sa kineskim partnerima potpisana dva sporazuma, od kojih jedan o strateškoj saradnji, a drugi o izgradnji Termoelektrane Gacko 2.
Cvijanovićeva, koja je prisustvovala potpisivanju, rekla je novinarima da je sporazum o strateškoj saradnji dugoročan i da predstavlja osnovu za saradnju u različitim oblastima.
“Vjerujem da ćemo kroz buduće poteze učvrstiti odnose između Republike Srpske i Kine. Naša razvojna šansa je upravo vezana za interes kineskih investitora”, naglasila je Cvijanovićeva.
Potpisivanju sporazuma prisustvovali su i generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske Željko Kovačević, izvršni direktor Rudnika i Termoelektrane Gacko Srđan Milović i predstavnici kineskih kompanija potpisnika sporazuma. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kopija slovenacke TERMOELEKTRANE ŠOŠTANJ vrjedne 1.4milijarde EU… istim putem s razlikom da BIH imaju jeftiniju radnu snagu i nadam se dovoljno uglja.
Kao i sa Čezom sprazum na papiru