BANJALUKA, Savez udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, Udruženje poljoprivrednih proizvođača-mljekara Republike Srpske, Seljački saveza FBiH i Savez opštinskih udruženja poljoprivrednika Unsko-sanskog kantona poručuju da će Savjet ministara BiH odlukom o upućivanju zakona o dopuni zakona o akcizama u parlamentarnu proceduru nanijeti veliku štetu poljoprivredi u BiH.
“Ova odluka bez prethodne odluke o uvođenju plavog dizela je još jedan potez u pokopu poljoprivredne proizvodnje u BiH, koju mi seljaci ne možemo tolerisati. Zar mi treba da gradimo auto-puteve koje ne koristimo, da bi ih koristio neko drugi kada mi propadnemo, a oni dođu da se bave poljoprivredom”, saopštili su poljoprivrednici.
Oni navode da se slažu sa predsjedavajućim Savjeta ministara BiH Denisom Zvizdićem da u okruženju postoje modeli nameta za izgradnju auto-puteva, ali podsjećaju da isto tako postoji model plavog dizela i pitaju da li je ovo što se radi realno.
“Mi moramo naglasiti da je nerealno da je gorivo oslobođeno akciza i putarina za avio-saobraćaj, željeznice, termoelektrane, rudnike i kamenolome, a za poljoprivredu nije. To nije slučaj u okruženju”, navode poljoprivrednici.
Udruženja koja okupljaju poljoprivrednike u BiH u zajedničkom saopštenju dodaju da neke zemlje Zapadne Evrope imaju gorivo za poljoprivrednike oslobođeno akciza unazad 60 godina.
“Mi seljaci smo prinuđeni da zbog ovog potez one koji uvedu ovaj namet kaznimo na predstojećim izborima 2018. godine, a isto tako da nagradimo one koji se zalažu da uvedu plavi dizel za poljoprivrednike BiH”, navedeno je u saopštenju.
Poljoprivrednici pitaju dokad se misli uništavati poljoprivreda BiH pod pritiskom “bjelosvjetsskih moćnika” i od strane “domaćih izdajnika”.
“Mi ovako izdržati ne možemo, u otvorenom tržištu bez uslova kakve imaju zemlje u okruženju, i molimo nadležne da ovu našu poruku ozbiljno shvate”, poručuju poljoprivrednici.
Savjet ministara BiH na jučerašnjoj sjednici donio je odluku o upućivanju zakona o dopuni zakona o akcizama u parlamentarnu proceduru. Srna