BANJALUKA, Ukupna proizvodnja najvažnijih ratarskih i povrtarskih kultura u proljećnoj sjetvi trebalo bi da bude zasnovana na oko 14.000 hektara, a očekivana vrijednost usjeva je oko 480 miliona KM, rečeno je Srni u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
Prema informacijama područnih jedinica Resora za pružanje stručnih usluga pri Ministarstvu, snabdjevenost repromaterijalom za proljećnu sjetvu je zadovoljavajuća.
Povećane su cijene dizel goriva i sjemena kukruza, a snižena je kod đubriva NPK 15:15:15, dok kod ostalih repromaterijala nije bilo promjene cijena.
Stručne službe procjenjuju da će rast cijena nafte smanjiti sjetvene površine i ujedno uticati i na korekciju cijena đubriva.
“Ministarstvo planira obezbijediti regres na dizel goriva za proljetne i jesenje radove u ovoj godini u količini od 100 litara po hektaru, što iznosi oko 5,5 miliona KM”, kažu u ovoj instituciji.
Iz Ministarstva navode da je u cilju podrške uvezivanju primarne proizvodnje i prehrambene industrije neophodno usmjeriti namjenska sredstva Investiciono-razvojne banke za ugovaranje, proizvodnju i otkup domaćih poljoprivrednih proizvoda, kao i sredstva Partner fonda i međunarodnih projekata usmjeriti prema planu i programu koji je definisan za 2017. godinu.
Jedna od mjera je i isplata prošlogodišnjih podsticaja čime bi se snažno podstakla realizacija obima i kvaliteta zasnivanja nove proizvodnje, kao i obezbjeđenje kvartalne isplate podsticaja za ovu godinu kako za podršku tekućoj proizvodnji, tako i za podršku dugoročnim ulaganjima.
Među mjerma u cilju podsticanja tekuće proizvodnje, dinamičnijeg razvoja agrarnog sektora i obezbjeđenja uslova za proljetnu sjetvu, Inspektorat Srpske, u saradnji sa opštinskim inspektorima, Ministarstvom i drugim organima, treba obezbijediti potpunu kontrolu kvaliteta repromaterijala, sjemena, sadnog materijala, vještačkog đubriva, sredstava za zaštitu bilja, energenata i drugo, te preduzimati zakonom propisane mjere.
“Takođe, u cilju zaštite proizvođača i zdravlja potrošača, moraju sprovesti kontrolne aktivnosti i pojačati inspekcijski nadzor na deklarisanju mesa koje se stavlja u promet, a u skladu sa važećim pravilnicima na nivou BiH i Srpske”, poručuju iz Ministarstva.
Neophodno je i da nadležne institucije u lancu bezbjednosti hrane, sprovedu potrebne aktivnosti u cilju unapređenja kontrole kvaliteta mlijeka, a koje se odnose na registraciju i pojačanu kontrolu otkupnih mjesta od kontrolnih asistenata, sprovođenje obaveznih mjera zdravstvene zaštite na farmama, kontrolu kvaliteta stočne hrane i drugo.
Inspekcijski organi svih nivoa, u saradnji sa Ministarstvom, veterinarskim organizacijama, laboratorijama i drugim organima, moraju pojačati kontrolu zdravstvenog stanja životinja, preduzimati odgovarajuće mjere i aktivnosti, prije svega u skladu sa programima suzbijanja i iskorjenjivanja opasnih bolesti.
Jedna od mjera je i ubrzavanje procesa registracije i odobravanja subjekata u poslovanju sa hranom životinjskog porijekla radi obezbjeđivanja uslova za izvoz u EU, koje obuhvataju obilježavanje svih životinja, kontrolu njihovog kretanja, provjeru zdravstvenih uslova stada, zdravstvene uslove u pogledu kvaliteta sirovog mlijeka, te higijenu na farmama za proizvodnju mlijeka.
U Ministarstvu zaključuju da je neophodno obezbjediti dovoljne količine kvalitetnog genetskog materijala /sjemena/ u stočarstvu, kako iz vlastite proizvodnje, tako i uvozom sjemenskog materijala od životinja poznatih progenih karakteristika, usklađenih sa uzgojnim ciljevima. Srna