ISTOČNO SARAJEVO, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da radnici “Željeznica Republike Srpske” imaju pravo da protestuju, ali da Vladi treba njihova pomoć i podrška u procesu restrukturisanja preduzeća.
“Situacija u `Željeznicama` je veoma komplikovana i upravo iz toga razloga smo ušli u aranžman sa Svjetskom bankom da bismo restrukturisali cjelokupno preduzeće i obezbijedili njegovu održivost”, rekla je Cvijanovićeva sinoć novinarima u Istočnom Sarajevu.
Ona smatra da je zabrinjavajuće to što radnici, kako joj se čini, nisu dovoljno obaviješteni o svemu što će Vlada raditi u vezi sa ovim preduzećem.
“Radnici moraju da budu obaviješteni o onome što se radi, o onome što je plan Svjetske banke i da im se jasno stavi do znanja da će se svako zbrinjavanje radnika vršiti u skladu sa zakonom i pravima koja im pripadaju”, naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da nikada nije bilo riječi o masovnom otpuštanju radnika, niti o tome da se stvari preko noći promijene.
“Neki koraci predviđeni su za nekoliko godina unaprijed da bi preduzeće postalo održivo i moglo da isplaćuje plate radnicima”, pojasnila je Cvijanovićeva.
Navodeći da razumije da su radnici frustrirani, Cvijanovićeva je ukazala na činjenicu da, uprkos svim poteškoćama i znatnom smanjenju obima posla, oni redovno dobijaju plate i izvršavaju se sve obaveze prema državi.
“Problem je nastao zbog dugovanja iz prethodnog perioda. Radnici imaju pravo da svoja potraživanja ostvaruju u potpunosti u skladu sa zakonom, ali je 20 miliona KM presuda, koje su legle za razliku u toplom obroku koju su radnici dobijali, preduzeće učinilo još problematičnijim i otežalo našu poziciju da ga restrukturišemo”, upozorila je Cvijanovićeva i izrazila nadu da će ova situacija biti prevaziđena.
Ona je navela da željeznički putnički saobraćaj gotovo da ne daje nikave rezultate i nije profitabilan, već ima socijalnu dimenziju, ali i da je u
teretnom saobraćaju smanjena aktivnost, što je sve ponukalo da se uđe u restrukturisanje.
U Banjaluci je juče održana mirna protestna šetnja u organizaciji šest sindikata ŽRS zbog neisplaćenih plata i ostalih dugovanja radnicima, neisplaćivanja izvršnih presuda i nepokretanja odgovornosti i smjena uprave preduzeća, na čelu sa generalnim direktorom.
Desetoro radnika ovog preduzeća juče je počelo štrajk glađu u Banjaluci jer, kako su naveli, nisu uspjeli da zakonskim putem i mirnom protestnom šetnjom zaštite svoja prava i da im bude vraćen dug koji prema njima ima matično preduzeće. Srna