TOKIO, PEKING – Na azijskim berzama u utorak se trguje oprezno, kao i na Wall Streetu dan prije, dok je kurs dolara stabilan uoči sjednice američkog Feda na kojoj će najvjerovatnije biti povećane kamatne stope.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,1 odsto, a blago su pale i cijene akcija u Australiji i Singapuru.
Berzanski indeksi u Južnoj Koreji, Šangaju i Hong Kongu porasli su između 0,1 i 0,2 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,1 odsto.
Na azijskim se berzama trguje suzdržano jer ulagači nisu voljni znatnije mijenjati pozicije uoči sjednice čelnika američke centralne banke u utorak i srijedu.
Posljednjih nedjeljaa iz Feda stižu nagovještaji da bi kamate mogle biti povećane vrlo skoro ako ekonomski pokazatelji budu dobri.
A sva posljednja izvještaja ukazuju na ubrzanje rasta najveće svjetske ekonomije i jačanje inflacije prema ciljanom nivou Feda od 2 odsto.
Zbog toga trgovci na tržištu novca procjenjuju da postoji 94 odsto izgleda da će Fed povećati kamate već ove nedjelje, za 0,25 postotnih bodova.
U fokusu ulagača su i makroekonomski podaci iz Kine. Investicije u fiksni kapital i industrijska proizvodnja porasli su u februaru više nego što se očekivalo, no promet u trgovini na malo podbacio je procene.
Iako podaci ukazuju na stabilan trend započet u drugoj polovini prošle godine, kineska kancelarija za statistiku upozorila je da se ekonomija i dalje suočava s neizvjesnošću i da bi trebalo ojačati unutrašnje pokretače rasta ekonomije.
Nakon što je lani druga po veličini svjetska ekonomija porasla 6,7 odsto, najsporije u posljednjih 26 godina, vlasti u ovoj godini ciljaju rast od oko 6,5 odsto.
Berza u Šanagaju nesigurno je reagovala na najnovije pokazatelje, pa se indeks kreće malo u negativnom, malo u pozitivnom području.
Pažljivo se prate i cijene nafte, koje se i dalje kreću oko najnižih nivoa u tri i po meseca jer, dok članice OPEC-a smanjuju proizvodnju prema lanjskom dogovoru, u SAD-u proizvodnja raste.
Zbog toga niko nije siguran koliko će OPEC-ovo smanjenje proizvodnje uticati na ublažavanje neravnoteže između prevelike ponude i nedovoljno snažne potražnje.
Jutros u cijene nafte oslabile daljih 0,1 odsto, pa se na američkom tržištu cijena barela kreće oko 48,35, a na londonskom tržištu oko 51,30 dolara.
A na valutnim je tržištima dolar stabilan uoči sednice Feda jer je povećanje kamata, kažu analitičari, već ugrađeno u kurseve.
“Povećanje kamata već je ugrađeno u kurseve, pa postoji, s jedne strane, rizik od naglog pada cijene dolara ako Fed zadrži kamate nepromenjene. S druge strane, ako poruke iz Feda nagoveste ubrzanje tempa povećanja kamata, dolar bi mogao ojačati”, objašnjava Jingyi Pan, analitičarka u IG-u.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest ostalih najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je jutros 0,1 odsto, na 101,38 bodova.
Pritom se kurs američke u odnosu na japansku valutu kreće oko 114,90 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 114,75 jena.
Dolar je ojačao i u odnosu na evropsku valutu, pa je cijena evra skliznula na 1,0650 dolara, dok je juče u ovo doba iznosila 1,0695 dolara. Hina