SARAJEVO, BiH ne ulaže ni najmanje napore da privuče i zadrži investitore iz arapskih zemalja, a podaci pokazuju da se oni zbog toga sve manje odlučuju da investiraju u BiH, a sve više u zemlje regiona, saopšteno je iz Centralne banke BiH.
Predstavnici BiH treba da iznađu modalitete za nove investicije, da pojednostave procedure i počnu stvarati povoljan ambijent za prihvatanje arapskog kapitala koji je i više nego dobrodošao u svim poslovnim segmentima u BiH, navodi se u saopštenju.
Prema podacima Centralne banke BiH, od 2005. do 2015. godine arapski investitori uložili su u BiH 501,6 miliona KM.
Najveći investitor je Saudijska Arabija sa uloženih više od 200 miliona KM, a značajne investicije stigle su iz Bahreina, Kuvajta, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Libije, Sirije i Egipta.
Na osnovu preliminarnih podataka za devet mjeseci 2016. godine registrovane su i dodatne investicije iz Kuvajta od 16 miliona KM, Saudijske Arabije 19,4 miliona KM i Ujedinjenih Arapskih Emirata 20,1 milion KM, a najviše se ulaže u nekretnine.
Podaci Agencije za unapređenje stranih investicija u BiH ukazuju da velike probleme investitorima predstavljaju brojne administrativne barijere, dugotrajne i komplikovane procedure, neefikasnost javne uprave, sudova, te izuzetno teško dobijanje dozvola.
U BiH je za otvaranje firme potrebno čak 37 dana, dok se u Hrvatskoj može otvoriti za devet, a u Srbiji za 12 dana.
Velike poteškoće sa kojima se susreću arapski investitori sve više rezultiraju njihovim odlascima iz BiH, te velikim ulaganjima u Evropu i zemlje regiona.
Tako su arapski investitori za najnoviji projekat u Srbiji “Beograd na vodi” izdvojili čak 3,1 milijardu evra, a jedna od većih investicija je i “Etihad ervejs” vrijedan 100 miliona evra. Srna