BANJALUKA, Doprinose za zdravstveno i penzijsko osiguranje u prošloj godini uplaćivalo je 855 poljoprivrednih gazdinstava u RS, što je samo tri odsto od ukupno registrovanih.
U Poreskoj upravi RS su istakli da su od 35.168 registrovanih gazdinstava doprinose uplatila 22 komercijalna i 833 nekomercijalna gazdinstva. Međutim, čak i tako mali broj uplatilaca doprinosa među poljoprivrednim proizvođačima je desetorostruko veći nego godinu ranije.
– U 2015. je 70 poljoprivrednih gazdinstava uplaćivalo doprinose za zdravstvo i PIO – kazali su u Poreskoj upravi.
Tako su poljoprivredna gazdinstva u 2015. godini uplatila 37.000 KM doprinosa za zdravstvo i PIO, dok je taj iznos u 2016. godini bio 230.000 KM. U Poreskoj upravi objašnjavaju da mjesečne obaveze za jednog poljoprivrednika iznose 74 KM za penzijsko i 48 KM za zdravstveno osiguranje.
Jedan od rijetkih koji već desetak godina redovno uplaćuje doprinose je Ranko Sarajlić iz Laminaca kod Gradiške.
– Uplata doprinosa je uvela red, jer sada poljoprivrednici imaju sigurnost kada ostare. Mnogo njih je prijavilo doprinose, ali ne plaćaju. To bi trebalo sve do posljednje marke naplatiti. Ako tražimo prava, moramo ispunjavati i obaveze – kaže Sarajlić.
Ljubo Maletić iz Kojčinovca kod Bijeljine je već nekoliko godina u penziji, koju je zaradio u poljoprivredi.
– Ako preračunamo, iznos godišnjih doprinosa je otprilike ekvivalentan cijeni jednog teleta, što nisu pretjerano velika izdvajanja. Poljoprivrednici bi trebalo da uplaćuju doprinose, ali još ne shvataju da je to njima u interesu. Kod nas ljudi nemaju naviku da brinu o budućnosti – kaže.
S druge strane, veliki broj poljoprivrednika tvrdi da bi plaćali doprinose da imaju od čega.
– U poljoprivredi je sve teža situacija, zbog čega mnogi dižu ruke od ovog mukotrpnog posla. Zbog besparice smo primorani da štedimo i na sjetvi – kazao je jedan ratar iz Semberije koji nije želio da mu objavimo ime.
Zakon o poreskom postupku propisuje kazne u slučaju neprijavljivanja poreskih obaveza. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ja moram da se ukljucim u ovu temu jer planiram da kupim nesto malo zemlje da bih umirio dusu,malo proizveo za kucu a ujedno da prijavim suprugu jer nije zaposljena,neki staz da ostvari.
Ali,treba sagledati situaciju i ove koji prijavljuju gazdinstva da dobiju regresirano gorivo a neprijve radnika za doprinose,treba stopirati.Pregledom stanja ,oni prijave zemlju ,dobiju gorivo po nizoj cijeni i ustede oko 200 maraka,plate porez za tu zemlju oko 50 maraka i to je to a nepredaju proizvode nikom tu je drzava u minusu 150 maraka ali eto kupuje se taj neki socijalni mir i glasaci.Treba samo smanjiti tih 150 maraka na prijavljivanje radnika na gazdinstvo a ne na gorivo koje natoce da bi kupili vjestacko djubrivo u Srbiji i Hrvatskoj i opet ostetili budzet.Jer kroz uplatu doprinosa vidimo gdje smo plasirali taj novac a kroz gorivo ne.To trebaju razmotriti finansijski strucnjaci a tako se moze sacuvati seljak na selu jer je to plemenito zanimanje koje hrani mnoga gladna usta.