SOKOLAC, Za pčelare sa područja opštine Sokolac danas je održano stručno predavanje o temi “Izimljavanje i pripremanje društava za pčelinju pašu”.
Predavanju, koje je održao redovni profesor Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu Mića Mladenović, prisustvovalo je više od 70 pčelara.
“Najpotrebnije poslije ovog snega je očistiti podnjaču, pogledati da li su sva društva živa, da li imaju maticu, izvršiti kontrolu hrane i uvjeriti se u zdravstveno stanje pčela”, rekao je Mladenović.
On je Srni rekao da je preporučio pčelarima da stimulišu ishranu pčelinjih društava sa pogačama, a nakon prvog cvjetanja voća i stimulativno prihranjivanje šećernim sirupom.
Pčelarima je savjetovano i dodatno utopljavanje pčelinjeg legla, da bi se spriječile posljedice velikog smjenjivanja dnevnih i noćnih temperatura.
Predsjednik Upravnog odbora udruženja pčelara “Glasinac” Slaviša Marić rekao je da je prošla godina bila veoma loša za pčelare na širem području Romanije.
“Pored nepovoljnih vremenskih uslova za rad pčela, pčelari su ostali i bez podsticaja od lokalne vlasti, tako da nismo ispunili osnovni zadatak, širenje udruženja”, naveo je Marić nakon održane godišnje skupštine Udruženja pčelara “Glasinac” na Sokocu.
Prema njegovim riječima, na evidenciji sokolačkog udruženja pčelara je 150 članova, a aktivnih je 74.
Pčelari ovog udruženja – Dragan Radović, Dragiša Kovačević i Zoran Batinić imaju od 100-200 pčelinjih društava, a dvadesetak pčelara imaju više od po 50 društava, što dovoljno govori da je Udruženje pčelara “Glasinac” jedno od uspješnijih u Republici Srpskoj.
Zahvaljući pomoći “Vorld vižna” od 20.000 KM, sokolački pčelari su u svoje udruženje uveli oko 20 mladih novih pčelara tokom 2015/2016. godine. Ova međunarodna humanitarna organizacija je i ove godine pomogla pčelare “Glasinca” u održavanju današnje skupštine i stručnog predavanja.
Pčelar Rahman Babić iz sela Gire, koji se pčelarstvom bavi već 20 godina i ima oko 200 košnica, smatra da stručna predavanja o zaštiti pčela od savremenih bolesti i prisustva raznih pesticida treba organizovati što češće, da bi pčelari bili bolje obučeni, posebno kod pripreme prezimljavanja društava.
Sokolački pčelari tvrde da su zbog loših prinosa meda u 2016. godini bili primorani da ulože znatna sredstva za očuvanje društava, iako pomoći nije bilo od vlasti.
Veliki broj članova udruženja su na godišnjoj skupštini naveli da su tokom zime imali gubitaka u pčelinjaku i da to moraju sami nadoknaditi.
Predsjednik Skupštine Udruženja pčelara “Glasinac” Dragiša Kovačević rekao je da je, pregledajući proteklih dana košnice, primjetio da je razvoj društava slabiji nego obično.
“Matice još ne legu ili veoma malo i brineme me da i ova godina neće biti medna”, dodao je Kovačević.